# Från bäcken till karet?
Author: Torreador

Dessa växer i bäcken nedanför där vi bor och de är så himla söta. Någon som vet vad det är? Kan man ta in dem och sätta i akvariet?

## Comment 1
Author: Cecilia.S

Jag vet tyvärr inte vilka de är, men jag skulle nog inte chansa på att ta i dom i karet innan du vet vilken art de är. En del växter är fridlysta, vilket alltså är strikt förbjudet att ha i karet. Men om du vet att de inte är fridlysta, så anser jag att det är fritt fram att testa. 3-5 st till att börja med, så ser du hur de funkar och hur de verkar trivas. :-) Men som sagt, ta först reda på om dom är fridlysta eller ej.

## Comment 2
Author: Lillyrod

Se till att du inte får med dig något annat än växten ner i karet också. Det finns mycket olika kryp och bakterier i naturen som våra akvariedjur inte tål : ) 

Det var vackra växter du hittat där.

## Comment 3
Author: usvead

Tror det kan vara en av släktet [lånkar](http://linnaeus.nrm.se/flora/di/callitricha/calli/welcome.html). Ev. en sommarlånke om man jämför med de lite större bladrosetterna till höger på din bild. Var ändå försiktig så att du inte får med någon objuden gäst, sländlarver eller så.

## Comment 4
Author: mimåne

Så vackra.  

Man kan plocka in växter från naturen till sitt akvarium, men likt ovanstående kommentarer vill jag påpeka att en del arter är fridlysta, och att det kan följa med ohyra som man inte vill ha i akvariet.  

Vill du pröva så är mitt tips att du stoppar växten i ett kolsyrat vattenbad innan du planterar den i akvariet. T.ex akvariesnäckor brukar inte gilla detta och krypa fram då, kanske gör ev. ohyra det också.

## Comment 5
Author: Torreador

Hm, ok. Kanske dumt att chansa.

## Comment 6
Author: Erik97an

Gå in på http://www.naturvardsverket.se/Var-natur/Djur-och-vaxter/Fridlysta-arter/ där står fridlysta växter, namnen kommer upp på svensk/latin så använd sedan bara Google bilder så kan du jämföra med Google + din bild :))
