# Vet någon vad detta är för fisk
Author: Acinora

Hej någon som vet vad detta är för fisk? Den följde med ett akvarium jag har köpt.

## Comment 1
Author: Saalucifer

Oxydora av någon sort? Kan även vara megalodoras, men de brukar inte vara så mörka.

## Comment 2
Author: love-child

Vilken läcker fisk. Ingen aning va det e för sort dock haha

## Comment 3
Author: Draken

Det är en synodontmal (vändmal).  Troligast Synodontis nigrita.

Det är en rovmal som gärna smaskar i sig mindre fiskar, bör ha ett akvarium på minst 300 liter då de blir kring 25-30 cm lång.

## Comment 4
Author: mimåne

En synodontis absolut. Exakt vilken lämnar jag till rovfisk =)

## Comment 5
Author: love-child

Oj, vilken bjässe han/hon kan bli.

## Comment 6
Author: molam

Synodontis Nigrita, underbart vacker fisk 😍 HAr alltid haft minst en sån när jag har haft malawi, stor Fisk, hen kommer att käka Allt inom synhåll (Allt hen får in i munnen iaf) Enda som går emot Att det är en nigrita är att ögonen inte är Blåa, Men troligtvis är den yngre isf.

## Comment 7
Author: Draken

Den är vacker, men har ett mycket märkligt beteende ...Den kallas inte vändmal för inte 😛 (Nej bilden är inte upp och ner. Han brukade simma så här, och nej han var inte sjuk, bara lite utveckliongsstörd  😂😛)

## Comment 8
Author: Draken

Bild 1 : Fullvuxen hane  
Bild 2 : Fullvuxen hane (t.v) och fullvuxen hona (t.h)

## Comment 9
Author: love-child

Bara sååå cool fisk. Säkert svindyr oxå.

## Comment 10
Author: Draken

Inte så farligt faktiskt ;) De är svårsålda eftersom de blir så stora och rovgiriga ;)

## Comment 11
Author: mimåne

Jag tror den ligger kring 199kr. Grejen med nigrita är att de som små vill vara ett gäng, då kan man nästan kalla dem för "stimfiskar", medans de som vuxna vill vara ifred och ha sitt eget utrymme.  

Anledningen till att de simmar upp och ner är för att de i det vilda ska kunna se och hålla koll på rovdjur från ovan medans de äter t.ex från ytan. Smart fisk =)

## Comment 12
Author: Draken

Är lite det som är problemet. Ju större/äldre de blir, ju mer griniga och ensamvargar blir de.  

Just nigritan har jag aldrig haft som liten. Den yngsta jag har köpt har varit kring 4-5 år och alltså fullstor, så jag har kunnat ha dem en och en eller i par som jag hade nu sist.
