# Dvärggurami och fjärilsciklid?
Author: ellenkantarell

En nyfiken fråga, tror ni att dvärggurami och fjärilsciklider skulle kunna samsas i ett 120-liters? Har ett Juwel Lido 120, så det är ju tyvärr inte mer än drygt 60cm långt. 

Alternativt, skulle några fjärilsciklider kunna gå med typ platy eller molly? Eller är risken stor att cikliderna kommer stressa dem andra? 🙂

## Comment 1
Author: Cecilia.S

Det är väldigt individuellt. Fjärilscikliderna kan vara något revirhävdande, men arten brukar oftast kunna funka med platy eller molly. Det är jag nästan säker på, såvida du inte får tag i någon riktigt taskig individ. Dvärgguramis ska också funka med fjärilsciklider. Fjärilarna och dvärgarna borde nog kunna gå att ha ihop i ett 120 liters Lido kar. Dock endast ett par fjärilar med dvärgarna.

## Comment 2
Author: Draken

Fjärilsciklider och Gurami har helt olika krav på vattnet, så jag skulle inte köra den kombinationen.

Fjärilscikliden är en sydamerikan, och vill ha surt vatten (lågt Ph,) Gurami är från asien (om jag inte missminner mig) och de vill ha basisk till hårt vatten (högre Ph).

## Comment 3
Author: Erratic_Eagle

vet att fjärils cikliderna jag hade funkade utmärkt med platysar

## Comment 4
Author: molam

Fjärilar och Gurami funkar heller inte iom att Fjärilarna är så hårda i tempramentet (När och om dom leker) och Gurami är såpass mjuka.  
Gurami vill ha stilla vatten och Fjärilar lite mer strömt. Det är tyvärr mycket som väger in så att dom inte funkar tillsammans, annars hade det varit en underbar färgblanding
