# Hjälp mig!!
Author: Antonolsson

Jag har en fisk här hemma som har fått en vit prick på bakfenan den ser ut som en finne. Vad är det för något. Snälla hjälp, han får inte dö efter 7år

## Comment 1
Author: Choklad

vita pricken ? finns medicin att köpa för det 🙂

## Comment 2
Author: SuperLimm

Svårt att se på bilden, kan vara vita prick eller svamp. Men det kan också vara så enkelt som att en fenstråle har gått av. I det senare fallet läker det av sig självt efter ett tag.

## Comment 3
Author: Choklad

Om det är vita pricken, kan du höja temperaturen i akvariet någon grad, då försvinner det oftast, och är det svamp kan du tillsätta lite salt i vattnet om fiskarna tål det. Svampen dör av saltet. Annars kanske det är bäst att fråga i akvarieaffären de brukar veta det mesta

## Comment 4
Author: Lillyrod

Det är inte vita prick för det ser inte ut sådär. Det ser ut som om någon strött salt på fenorna. 

Jag tror inte det är något farligt men håll lite koll ifall det blir ett sår eller förändras på något vis : )

## Comment 5
Author: Antonolsson

Ok jag ska kolla i närmsta djuraffär. Jag ska föröka ta en bättre bild så ni kan se bättre. Tack för alla svar.

## Comment 6
Author: Lillyrod

Jag tror fortfarande inte att det är något farligt. Det ser ut som en liten skada och läker det som det ska så är det inget att bry sig om.

## Comment 7
Author: mimåne

Jag håller med Lillyrod. Detta ser inte ut som vita pricksjukan utan snarare som en individuell skada för fisken. I dagsläget finns det inget mer att göra än att avvakta anser jag. Man ska inte medicinera i onödan för det kan skada fiskarna mer än hjälpa i sådana fall.

## Comment 8
Author: Antonolsson

Tack så mycket för svaren!
