# Palettciklid
Author: a_k69

Jag har ett väldigt produktivt par av palettciklider 😀 De har fått yngel flera gånger, inte så värst många som överlever och blir stora som tur är. Men många nog! Funderar på hur de reagerar om man särar på paret och har hanar och honom för sig? Misstänker att honor kan gå bra, men att hanar kanske bråkar lite. Är det någon som har erfarenhet av det?

## Comment 1
Author: a_k69

Skrev visst honom, men menar honor 😊

## Comment 2
Author: Qurex

Jag har bara erfarenhet av en släkting som brukar gå undet namnet gul palettciklid. Pelvicachromis taeniatus. Mitt par är ganska bra på att få yngel. Min erfarenhet är att det går att sära på de. Men de blir inte alls lika färggranna som när de leker. Så blir lite tråkig. Min hane och hona är snälla förutom just när de vaktar yngel. Men verkar som de kanske är lite lugnare än .p.pulser.

## Comment 3
Author: a_k69

Tack! Får helt enkelt prova mig fram. Har förstått att det inte finns så stort intresse av att köpa/ta över yngel av paletter av just denna anledning 😊
