# Felsökning på Otto
Author: Liten boll

För två dagar sen köpte jag 4 st otto. I morse låg ena död och i kväll hittade jag en till död. De visade inget, alla va pigga och glada och rusade runt på växter och rutor. Vad har ni för tankar kring vad som kan ha hänt?

## Comment 1
Author: ElinvBorg

Det var ju inte roligt att höra. Ottosar kan vara känsliga, hur länge koppade du in dem? Är det en bra vattenkvalitet?

## Comment 2
Author: Lizelda

Hur ser dina värden ut? Vad har du mer för fisk? Kan ju vara så att du har någon fisk som stressar dem men jag hade nog funderat mer på stress vid otillräcklig inkoppning eller dåliga värden.

## Comment 3
Author: Liten boll

Jag har koll på vattenkvaliteten och där finns inget fel. Sänkte även värmen till 25 grader innan de släpptes i. Hade 28 grader  innan. Jag koppade in de under en timme och då med en kopp vatten från karet var tionde minut. Har jag gjort nått fel?

## Comment 4
Author: Liten boll

guppy och neontetror, men rör dem ju inte.

## Comment 5
Author: Liten boll

#2 vad menar du med otillräcklig inkoppning? Hur ska jag göra då?

## Comment 6
Author: Lizelda

#5 Om du till exempel hällt i dem för fort, inte låtit dem acklimatisera sig tillräckligt och så

## Comment 7
Author: Liten boll

Men jag skrev hur jag gjorde, vad kunde jag gjort annorlunda?

## Comment 8
Author: Lizelda

Jag klagade inte på något sätt? Det jag skrev skrev jag innan du berättade hur du gjorde.

## Comment 9
Author: Liten boll

Jag sa inte att du klagade, men undrade hur jag kan göra annorlunda tills jag köper fler. Vill gärna ha tips på det.

## Comment 10
Author: [Borttaget]

Jag har en fundering 'Liten boll' . Kan du visa mig testresultaten som du får när du testar vattnet för jag skulle vilja se dem. Sedan gärna en bild på hela akvariet så man kan se om det är något som inte passar ottosarna. 

Ottosar är känsliga på så sätt att de kan få för lite mat men annars är de väldigt härdiga så för mig är det märkligt att de har dött.

## Comment 11
Author: Liten boll

Ska göra ett nytt test på fredag eller i morgon, kan visa då. Jag matar med algtabletter, de kommer även få sallad och olika grönsaker.

## Comment 12
Author: [Borttaget]

Kanon Liten boll. Ska bli kul att få se akvariet också.

## Comment 13
Author: usvead

När jag koppar tar det en evighet. Påsen ligger i det kar som de ska ner i tills jag känner att värmen är någorlunda lika i påsen som i karet. Akvarievatten pytsas i var 20-30 minut och det tar flera timmar.

Jag har ingen doppvärmare i mitt otocinclus kar, lamporna värmer tillräckligt. Jag har bra tryck/blås på innerfiltret. Ska väl också tilläggas att de går ensamma d.v.s. inga andra fiskarter förutom sandsnäckor, lite physor samt en och annan "kanelbulle" 🙂

## Comment 14
Author: Liten boll

Är det fel att ha andra fiskar med?

## Comment 15
Author: [Borttaget]

Nej, det är inte fel att ha andra fiskar med men det bör inte vara fiskar som har något emot t ex ottosar och sedan är det inte bra att ha för många fiskar i akvariet.

Har du sett mitt inlägg? Du kan hitta det här och det är ett exempel på att man bör tänka på att inte ha för mycket fiskar i akvariet.

http://akvariefisk.ifokus.se/discussions/570e4646ce12c4490200055b-60-70-liters-akvarium

## Comment 16
Author: Liten boll

Ska kolla länken du skicka. Tack. :)

## Comment 17
Author: Liten boll

Här kommer det ni längtat efter. Vet att ni inte gillar sticktester, men det är vad jag har hemma.  Någon har dock bitit av sytråden till ormbunken, men ska köpa fiskelina idag så den ska sitta på plats i hörnan. :)

Så kom nu med era klagomål!

## Comment 18
Author: Lizelda

Hur länge har karet varit igång? Tycker att det är väldigt mycket fisk i...

## Comment 19
Author: [Borttaget]

Får verkligen hålla med att det är alldeles för mycket fisk. 😮 Stress kan vara en orsak till att ottosarna dog. Sedan ser jag inga direkta gömställen som t ex rötter, stenar, grottor m.m.

Bilden är suddig på stickprovet men vad säger den ? Jag är inte mycket för stickor men sköter man det rätt så ska det visas rätt resultat.

## Comment 20
Author: Lillyrod

Enligt stickan ser vattnet ut att vara ok. Något högt ph mot vad jag vill ha.

## Comment 21
Author: Liten boll

Ja jag vet det  är mycket fisk, men det gillar jag. Fast jag ska "starta om" när dessa dött ut av ålder . Nej inga gömställen så. Hur skapar jag gömställen med stenar? Vill ha mycket växter, men någon biter bara av stjälkarna så det är inte mycket jag kan göra. Ska köpa en rot och sätta en anubis på, men vad för fler tåliga växter kan funka i mitt kar och för en nybörjare? Tar emot alla tips jag kan få. Ska köpa aqua glo lysrör. Funderar på valisneria nana, tror ni den skulle funka? Vad mer för tips har ni? Inget positivt alls?

## Comment 22
Author: Lizelda

Det handlar inte om att vi inte är positiva utan att de negativa sakerna skadar fiskarna och det är det vi reagerar på. För det första så förstår jag att du gillar mycket fisk, det gör de flesta! Men i ett så litet akvarium kan man inte ha så mycket fisk. I ett större akvarium kan man ha mer trångbott  än ett litet men det finns en gräns, för fiskarnas välfärd.

Och sen, även om du tänker låta fiskarna dö ut av ålder så måste du fortfarande anpassa karet efter dem och se till att de har det så bra som möjligt, alternativt skänka bort dem. Och om du bara väntar på att dessa dör, varför köpa nya då?

Fiskar äter på växter om de är missnöjda eller har tråkigt.

## Comment 23
Author: Liten boll

Väntar inte på att dessa bara ska dö...inte så jag menar utan då ska jag "börja om" med lagom antal fisk. Funderar då på 4 elefanter någon neteria sp och hur många guppy kan jag ha? Enbart hanar då. Självklart vill deras bästa, därför jag frågar er. :) Så vad kan jag göra i nuläget för dessa?

## Comment 24
Author: Lizelda

Nu hänger jag inte alls med... Ska du börja om med lagom mycket fisk men fortfarande typ samma sorter..? Gör dig av med överflödiga fiskar istället.

## Comment 25
Author: Liten boll

Kan absolut inte göra mig av de jag har!

## Comment 26
Author: [Borttaget]

Det finns platta stenar som man kan bygga upp så att det bli ihåligheter. Rötter är bra också för ottosar.

## Comment 27
Author: Liten boll

Tack för tips. Har du några tips på tåliga växter med till mig?

## Comment 28
Author: ElinvBorg

Det är alldeles för mycket fisk som de andra säger. Varför kan du inte göra dig av med några du har nu? Dina guppys kommer fortsätta få yngel så de kommer aldrig "dö ut". Ge dessa fiskar ett bra liv också och fokusera inte bara på framtiden. Börja gör dig av med honorna om du ändå bara vill ha hanar sen.

## Comment 29
Author: Liten boll

Ni har säkert helt rätt, men dessa guppy är egenuppfödda och vill inte göra mig av med dem. Är endast två eller tre honor som får yngel av dessa och de blir mat varenda en.

## Comment 30
Author: usvead

Jag har upptäckt att om man har en bra relation med sin  zoo affär brukar man få byta in fiskar mot något annat. I ditt fall kanske en växt, dropptest eller fiskmat.

## Comment 31
Author: Liten boll

Tror inte mina guppy håller den kvaliteten.

## Comment 32
Author: paradisgarden

Varför tror du det? Nu är ju bilderna lite otydliga men jag kan inte se nåt fel på dom. Fina guppysar. Privatuppfödda håller i allmänhet betydligt högre kvalitet än de från grossisterna, så din butik borde bli tacksamma om de får en gäng guppys av dig :) . Blir de inte det är de nog okunniga.. Jag lämnade in fyra unga blå platy till min butik häromdagen (alla mina honor då jag tänker som du och skall testa att bara ha hanar) och fick en fjärilsciklidhona i byte. De blev väldigt glada :) , och jag också :) .

## Comment 33
Author: Liten boll

Ena är nöjd i ryggen. men kan ju Höörs med dem.

## Comment 34
Author: mimåne

Då ska jag komma med lite positiva kommentarer nu när det redan lyfts fram så mycket annat🙂

Jag är faktiskt glatt överraskad av ditt akvarium Liten boll. Jag tycker det ser fint ut och din javaormbunke är magiskt fin. Så härligt att den blivit så pass stor och buskig att den sträcker sig upp till ytan! Akvariet ser välvårdat ut också trots det höga antalet fisk. Ingen skit på botten vad jag kan se =)  

Det glädjer mig också att du vill ha fler tips på bra växter som passar ditt akvarium. För växter kan man aldrig få nog av och det skulle vara snyggt mer ännu mer grönska i ditt akvarium. Jag föreslår att du ska satsa på snabbväxande arter av det allra enklaste slaget. T.ex hornsärv eller vattenpest tycker jag skulle vara snygg i bakgrunden.

Sen vill jag också säga att de råd de andra kommit med om att du har alldeles för mycket fisk är värt att lyssna på. Inte bara för dina fiskars skull men också för din egen. Fiskarna mår bättre av att inte vara så många och det kommer en hel del risker med att ha så pass mycket fisk i ett litet akvarium. Du riskerar absolut att få nitritförgiftning i akvariet vilket är dödligt för fisken. Du riskerar också att dina fiskar blir sjuka, smittar varandra, dör, du behöver köpa medicin o.s.v. Det är inte roligt😕

Jag hoppas att du inte känner det som att vi bara klagar på dig Liten boll. Jag tycker du har gjort stora framsteg sedan du kom hit till sajten och började läsa på. Du förtjänar beröm för att du engagerar dig, lär dig och åtgärdar problem. Att du har så mycket fisk i akvariet idag är också ett stort problem och jag hoppas att du kan bortse från att du tycker det är fint och förbättra situationen. Det skulle verkligen göra gott.

## Comment 35
Author: Liten boll

Jag blev lite ledsen över en av er. Då jag känner att allt jag gör är fel. Vet man inget så måste man gå göra fel och fråga mycket. Men berömmet från dig gav mig hopp igen. Ska se om de har vatten pest och hornsäv i affären. Förhoppningsvis uran sjukdom. Har ni fler råd och tips tas de gärna emot.

## Comment 36
Author: [Borttaget]

Alla gör fel men det går ju att åtgärda. 🙂 Jag hade t ex grus och jag hade corydoras i akvariet och fick pekfinger direkt av förrförra sajtvärden. Jag fick dåligt samvete men åtgärdade det efter ett par veckor. Bytte bottensubstrat och det tog mig mer än en halv dag. Pjuuuh !

Man får tänka så här att ingen vill något ont mot de som driver akvarium här i forumet utan alla bryr sig om fiskarna. Att fiskarna har det bra i akvariet och det är det viktigaste.

Jag tycker själv att du har utvecklat dig väldigt mycket på kort tid. Du har ställt massor med frågor och inte bara jag har gett dig råd och tips. 🙂 Fortsätt så och du kommer bli ett proffs på akvaristik!

## Comment 37
Author: [Borttaget]

På tal om växter som du tänker köpa in. Skölj dem noga och gärna i kolsyrat vatten för att få bort baskelusker. Köp gärna från privatpersoner för då kommer du billigare undan.

## Comment 38
Author: Liten boll

Är inte så dyra i djuraffären heller. I kolsyrat vatten? Har jag inte hört förr. Så jag kan slå kolsyrat vatten i en hink och skölja där?

## Comment 39
Author: [Borttaget]

Japp, så gör jag jämnt med växterna. ohyra släpper bättre då men är du osäker så ska du inte göra det.  Var ett tips som jag fick av en bekant.

## Comment 40
Author: Liten boll

Som jag skrivit förr, alla tips är välkomna. :D

## Comment 41
Author: [Borttaget]

Jag gör det även med växter som jag köper privat.

## Comment 42
Author: mimåne

Vad tråkigt att höra att du blev lite ledsen. Om du någonsin känner dig påhoppad eller liknande kan du alltid kontakta mig eller någon annan av medarbetarna för att berätta vad som hänt så gör vi det vi kan. Alla ska få trivas här på forumet🤗

## Comment 43
Author: Liten boll

Tack. Du är alltid så positiv även om du på ett vänligt sett berättar vad som e fel. Även Jens är väldigt trevlig och förklarar mer än kritiserar.

## Comment 44
Author: ElinvBorg

Jag får be om ursäkt om du tagit illa upp över något jag sagt. Säger allt med välmening för både dig och dina fiskar även om det kan låta lite hårt ibland :)

## Comment 45
Author: Liten boll

#44 nej du är alltid oxå vänlig. Om du säger nått så är det för att hjälpa. Och det tror jag alla gör, men ibland blir det fel och det får det bli, det ordnar man upp och allt blir bra. :)

## Comment 46
Author: ElinvBorg

Så bra! Du ska inte känna dig påhoppad och det tror jag verkligen inte någon här vill heller :)

## Comment 47
Author: Liten boll

Det tror inte jag heller :) så nu tycker jag vi glömmer detta och går vidare. Nu är det vatten livets välfärd som gäller. :) jag trivs bra med er.

## Comment 48
Author: mimåne

Tack för de snälla orden Liten Boll =)

## Comment 49
Author: Liten boll

Mimåne jag säger bara vad jag känner. Ska oxå säga att i helgen flyttar några Molly yngel. De är en månad gamla.

## Comment 50
Author: mimåne

Jo jag såg att du hade ute en annons om dem. Bra jobbat, fortsätt så =)

## Comment 51
Author: Fruktzallad

Jag är också nybörjare och frågar mycket så jag tycker det är jättebra att du frågar så jag kan läsa lite tips du får. Då slipper jag fråga om just det du undrar över.  
Grejen med att vara ny på akvarium är att man frågar och kommer göra fel. Det är ju tur att vi har en så bra grupp här som kan råda och hjälpa till. Jag är förövrigt väldigt avis på din växt som växer så högt. Mina växter rör sig knappt känns det som.

## Comment 52
Author: Liten boll

Ja men efter jag delat den när den ändå lossna från stenen så är den inte så hög  i dags läget. Kommer köpa carbo så sätter de nog fart. :) Vad kul att mina svar jag får kan hjälpa andra med. :)
