# 14/2-2016 Akvarieloppis Haninge akvarieförening
Author: Apistojohan

**HAF:s akvarieloppis den 14 februari 2016**  
**Tid:** inlämning kl. 10:30-11:45, försäljningen startar kl. 12 (och är nog klar runt kl. 14).  
**Plats:** Söderbymalmsskolan, Eskilsvägen 8, 136 81 Handen. [Vägbeskrivning och karta](http://haningeakvarieforening.se/soderbymalmsskolan.htm).  
Vi håller till på samma plats som för den senaste storauktionen. Loppislokalen ligger nära Haninge Centrum (precis som den gamla lokalen) och busshållplatsen heter Söderbymalmsskolan. Stor parkering finns bredvid skolan, men infarten till den är från Dalarövägen (dvs runt hörnet).  
  
**Viktig information om «loppisformatet»!**  
Loppis innebär «först till kvarn» och går snabbare än en auktion. Trängsel kan uppstå, särskilt i starten. Därför: Visa hänsyn mot varandra och posterna. Det är levande djur och växter i påsarna (och medakvarister ni trängs med). Den som inte klarar av att uppföra sig i trängsel behöver inte komma.  
  
**Några viktiga nyheter!**  
1\. Vi har bytt lokal till Söderbymalmsskolan.  
2\. Före klockan 12 är loppisen stängd. Endast säljarna släpps in för att lämna in loppisposterna. Det finns därför ingen chans att botanisera bland posterna i förväg.  
Därför: Använd loppistrådarna på olika akvariefora (Zoopet, Redbee, Plantswap, Ciklid, Diskusforum, Akvariefisk.ifokus, Loricariidae, Rovfisk, FB-gruppen Akvarister 2.0) och informera om vad ni tar med er som säljare och vad köpare hoppas på att hitta.  
3\. Vi har ett «finbord». Där lämnas lite finare poster med ett pris på minst 150 kr och dessutom «saffransposter», dvs. finare varor som säljs i små portioner. Ett exempel: Fissidens fontanus, en finmossa som säljs för 60-70 kr per matsked på nätet.  
4\. Vi delar ut plastpåsar till köparna. Ni lägger loppisposterna i dem. Efter att ni har betalat och passerat betalstationerna, så kan ni packa posterna i egna väskor, kartonger eller frigolitlådor.  
5\. Ett litet lotteri blir det också.  
  
**Hur loppisen går till**  
• Posterna läggs upp på borden och sorteras efter kategori; växter för sig, tetror för sig, tillbehör för sig osv…  
• Klockan 12 släpps köparna in. Ni plockar de poster ni vill köpa och lägger dem i påsarna som ni får på plats. I starten kan det dessvärre uppstå viss trängsel.  
• Några HAF:are kommer att fungera som informatörer. Dem kan ni fråga om en viss post, så att ni slipper köpa något som ni ändå inte kan ha.  
• Lokalen är ordnad på så sätt att det finns en ingång och en utgång. Utgången sker via någon av betalstationerna.  
• Vid betalstationerna betalar ni. I starten kan det ta lite tid, så ha lite tålamod. Att gnälla får det heller inte att gå snabbare. Ni som inte har bråttom, kan ju botanisera lite bland posterna, läsa information om HAF, eller prata med någon medakvarist och sedan betala när inledningsruschen har lagt sig.  
• Sakerna vid finbordet betalar ni för vid finbordet.  
• När ni har betalat och gått ut, så får ni lämna era poster utanför om ni vill gå in igen. Annars blir det kaotiskt.  
  
**Inlämningsregler och information till säljarna**  
• Inlämning sker kl. 10:30-11:45  
• Säljare måste vara medlem i registrerad akvarieförening (SARF-kravet gäller inte).  
• Säljaren ansvarar för att fiskar och växter är friska och att tillbehör fungerar  
• Du sätter det pris du vill ha för inlämnade varor  
• Du kan justera prissättningen på dina varor under dagen  
• Varor skall vara artmärkta. Antal och kön skall framgå och gärna ålder  
• Haninge Akvarieförening tar 25 % i provision enligt SASKs rekommendation  
• Säljare kan välja att få pengarna insatta på eget konto istället för att vänta på kontanter  
  
**Några tips till köparna**  
• I februari månad brukar det vara kallt. Våra fiskar och växter tål inte kyla. Se därför till att ni har något att packa fiskar, räkor och växter i, t.ex. frigolitlåda eller ordentligt med tidningspapper.  
• Ta med kontanter (och inte bara femhundringar).

## Comment 1
Author: Apistojohan

Reklambladet...

## Comment 2
Author: mimåne

👍

## Comment 3
Author: Melay

Åh vad kul! Får ta med sambon så att han kan stoppa mig från att lägga ner HELA lönen haha! 😃

## Comment 4
Author: Tigerlanden

Kanske en dum fråga, men får vem som helst komma dit eller måste man vara medlem i haninges akvarieförenig?

## Comment 5
Author: Apistojohan

@Tigerlanden. Alla är välkomna. Men det är ju inget som hindrar att ni blir medlemmar i HAF.

## Comment 6
Author: Tigerlanden

Ok, vad bra. Vi får väl se, jag bor på värmdö så det är kanske lite långt till haninge för att vara med i en förening där😃 plus att jag är med i värmdö akvarieförening. Men loppisen ska bli kul😂

## Comment 7
Author: Apistojohan

Välkomna! Värmdö akvarieförening! Där lärde jag mig något nytt. Kul!

## Comment 8
Author: Apistojohan

Ja, vad ska man säga? Affischen är så ful att den är kultig... Den passar till det gamla tv-programmet Anslagstavlan.

## Comment 9
Author: Erki

JAG KOMMER 😃

## Comment 10
Author: mimåne

Haha, nejdå. Jag tycker den ser trevlig ut!

## Comment 11
Author: Apistojohan

Nu på söndag är det dags för loppisen.

Berätta gärna vad ni tar med er.

På min packlista står följande:

\- Limnobium laevigatum (Frogbit)

\- Riccia fluitans

\- Flame-mossa

\- Christmas-mossa

\- Fissidens fontanus

\- Leptodictyum riparium (Stringy moss)

\- Annan akvariemossa

\- Hygrophila polysperma

\- Catappa-blad

\- Red crystal-räkor

\- Blue Jelly-räkor

\- En ensam Corydoras aeneus-ungdom (föräldrar och syskon har flyttat hemifrån tidigare)

**Lite info om lotteriet**

Bland vinsterna finns bl a Repashy-foder.

Vi säljer lotterna på plats (troligtvis i kafeterian). Dragningslistan presenteras kl. 13.

**Vi vill även tacka våra lotteri-sponsorer!**

**Arowanazoo.se – Shrimps.se**  

**Välkomna! Medtag ett gott humör och kontanter!**

## Comment 12
Author: Apistojohan

Då var det färdigpackat för min del. 34 poster. Inga Blue Jelly, men annars det mesta på min lista.  
Välkomna!

## Comment 13
Author: Tigerlanden

Jag hade bara velat säga tack så mycket till haninges akvarieförening, det var en helt fantastiskt fin akvarieloppis med fina tillbehör och fina fiskar. Själv kom jag hem med lite black tail endlers, 2 st röda ancistrus, blue jelly räkor, 1 vanlig ancistrus, lite körsbärsräkor, lite crystal red räka, en malgrotta, massvis med levandefoder, posthornsnäckor och massvis med räkor. Tack så mycket för en fin loppis!!!
