# Sorgligt grodakvarium
Author: [Borttaget]

Jag köpte två klockgrodor, Bombina orientalis, på expo syd förra året. Jag spräckte deras terrarium av misstag och fick använda detta akvarium vi hade ståendes. Det är inte optimalt, men funkar (efter en långdragen och jobbig procedur att mecka in en LED-list från ikea istället för uvröret som kan skada grodornas ögon). 

Tyvärr dog en groda efter inköpet, så jag tappade suget helt. Kämpar nu med att hitta billiga passande växter och grenar för att inreda detta akvarium med (och en kompisgroda till!). Jag tänkte använda denna tråd för att dokumentera lite hur jag klarar, eller inte klarar att få till det optimalt :)

I vattendelen finns vattenspikblad, andmat, posthornsnäckor, asolene spixi och guppys. Grodan, Sir Jumpsalot, älskar att äta yngel. Vilket är passande då honorna producerar för många ungar för att få plats.

## Comment 1
Author: usvead

Karet ser ju ut att vara rätt så högt. En "riktig" bakgrund - alltså en sådan som jag i skrivande stund inte hittar ordet på - med ett vattenfall, det skulle nog vara snyggt.

## Comment 2
Author: [Borttaget]

#1

Jag tänkte hänga grenar och krukor med hängväxter (typ, ficus pumila) baktill :) Är helt pank bara, så det är svårt i nuläget.

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Jag har funderat på en lösning för att hänga växter i bak-kant på ett terrarium/akvarium, det finns ju dusch-hyllor på tex IKEA med sugploppar på. Jag funderade på om man inte kunde plantera i såna, så att själva korgen liksom inte syns. Men sen vet jag inte hur bra det är att ha det i terrariet... Men ja, det är en budgetidé för bakgrund iaf!

## Comment 4
Author: Vattnadal

Javaormbunke är väldigt trevlig att ha på land. De fäster lätt på korkflak, så är bra att ha som land åt grodorna.

## Comment 5
Author: kasse71

1# tror det heter back to nature

## Comment 6
Author: [Borttaget]

På malmö tropikmässa idag inhandlades en grodkompis åt min ensamma hane. Och jag har redan hört honom sjunga för henne! Superkul! Han har varit knäpp tyst i en månad.  
  
Bytte till mig lite ficus pumila och meckade ihop en foderskål som går att sänka ner som en liten korg.

## Comment 7
Author: KatarinaSt

Vad sött! Låter det högt?

## Comment 8
Author: [Borttaget]

Relativt :) Har dem i sovrummet och sover med öronproppar >.<   
Här är mina gamla grodor och deras ljud: https://www.youtube.com/watch?v=OyBWAQW1NWU

## Comment 9
Author: Spöket

Jag har mina i sovrummet, sover som en stock =)

## Comment 10
Author: [Borttaget]

Tog en bild på terrariet och den nya grodan innan kameran dog :)

## Comment 11
Author: Lillyrod

Vad söt han är.

## Comment 12
Author: usvead

#5 Där var det, "back to nature"... 

Tjusig groda! Det blev bra med växterna i bakgrunden, där borde både de och grodorna trivas.

## Comment 13
Author: [Borttaget]

De har skällt oavbrutet sen igår. Har knappt fått sömn. Men ÅH vad glad jag är att de är glada och aktiva igen.

## Comment 14
Author: kasse71

Riktigt passande och fint akvarium Har du fisk i att? Hur mycket kostade grod? Så vackra grodor måste ha kostat en förmögenhet :)
