# Nån som har erfarenhet av Asplunds?
Author: KatarinaSt

Såg att det finns några som säljer egenodlad akvariefisk [javascript:nicTemp();](http://www.asplundsfisk.se "Asplunds")

Nån som har erfarenhet från dem och känner att de kan rekommendera stället?

Har ju hört att svenskodlad fisk är mer tålig än importerade så kanske värt att testa.

## Comment 1
Author: Lillyrod

Jag har aldrig köpt något från Asplunds men har inte hört något negativt alls om dem.

## Comment 2
Author: KatarinaSt

ok Lillyrod. Tack för svar

/K

## Comment 3
Author: Draken

JHar också bara hört gott om dem,  tänkte kolla in deras hemsida, jag fick höra att de även kan skicka fisk, fast det är jag osäker på.

## Comment 4
Author: Lilolizeit

Har hört mycket bra om dom. Aldrig köpt fisk där ifrån själv, men har köpt växter från dom på tradera å alltid varit nöjd. Tror det var fjordell här dom nämnde att de nu kan skicka fisk lagligt.

## Comment 5
Author: TccT

Dom kan skicka med posten faktiskt. Vet inte vilka affärer som gjort det. Men har affärer har förhandlat med posten och har tillstånd att skicka levande fisk och insekter med dom. Privata kan tyvärr inte göra det när jag kollade upp vad som gällde med posten.
