# Hur ofta ger man akvariefiskar mat?
Author: Hoseok

Jag har ett 120l med en ancistrus och några sorgmanteltetror. Igår köpte vi hem en Randig otocinclus och blev lite fundersam över dennes föda.  
  
Hur ofta ska man ge vegetabilisk föda till otocinclus och anscistrus? Kan anscistrus käka ärtor också?   
  
Har googlat runt lite, och det jag vill ha svar på mest är Hur ofta dom ska ha mat och isåfall, hur mycket. Min ancistrus är ungefär 5 cm nu och otton är hälften så liten.  
  
1\. Hur ofta ska dom matas?  
2\. Hur mycket? I vilka portioner?  
3\. Har märkt att ancistrus är mest aktiv på kvällen, borde man mata den då?  
4\. Hur undviker jag att sorgmanteltetrorna tror att födan är deras?

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Octocinculus vill vara ett gäng på minst 4-5st, gärna fler, men det kanske du visste redan.  Jag ger ärtor en eller två gånger i veckan, plus någon algtablett då och då till mina. Sen har dom ju alger att äta också🙂

## Comment 2
Author: Hoseok

#1 Jaså? :O Hm.. Då får jag nog överväga att lämna tillbaka/ge bort, för jag har inte plats med fler. Var bombsäker på att jag läste att de kunde vara ensamma, men då gjorde jag ett misstag där helt enkelt. Tack för att du berättade.

## Comment 3
Author: mizzm

Ett tips är broccoli och gurka också. Koka broccolin först och låt den svalna så att den blir lite mjuk, det är uppskattat av ancistrus :)

## Comment 4
Author: mimåne

Hejsan Kneko! 

**1\. Hur ofta ska dom matas?** Akvariefiskar i ett stabilt väl inkört akvarium matas utgående en gång per dag. Är ditt akvarium nyligen uppstartat? I så fall bör du mata mer sällan. Utgå då från att mata en gång var tredje dag så här i början.  
**2\. Hur mycket? I vilka portioner?** Till ancistrus kan du variera med att ge Grönsaker och algtabletter. Utgå från att du ger den en algtablett per dag och byt ut det mot grönsaker några gånger i veckan.  Du har helt rätt i att du kan ge kokta, skalade ärtor. På framsidan ligger just nu en artikel om vilka grönsaker du kan mata dina fiskar med. Kika gärna in den för att få tips.  
**3\. Har märkt att [ancistrus](http://akvariefisk.ifokus.se/discussions/550c32b18e0e745f34000a89-ancistrus "Läs mer om ancistrus") är mest aktiv på kvällen, borde man mata den då?** Absolut. Ancistrus är nattaktiv och dagtid ligger den mestadels och trycker i något skrymsle. Det går därför utmärkt att mata den när akvariet släkts. Vill du mata den på dagen brukar det accepteras också.  
**4\. Hur undviker jag att sorgmanteltetrorna tror att födan är deras?** Det här är en bra fråga och ett problem för många. När du ger din ancistrus grönsaker så låter sorgmanteltetrorna de mest troligtvis vara, men algtabletter kan vara desto mer intressant. Mitt tips till dig är att använda hikari algewafers som tablettfoder till din ancistrus. Dessa är hårda och fiskarna brukar därför inte vara särskilt intresserade av dem. Malen kan i lugn och ro suga på tabletten ifred. Det kan också hjälpa att mata efter att akvariet blivit mörkt för då vilar sorgmanteltetrorna.  

Lycka till med matningen.

Med vänlig hälsning, mimåne
