# Lite OT - Enkät
Author: wille_wille

Jag och två till håller på med ett projekt om växthuseffekten i skolan och vi har gjort en enkät för att ta reda på hur många som vet om vad den innebär osv.

Den tar inte så lång tid att svara på så har du två minuter över får du gärna gå in och svara på den ![Glad](http://tonaringar.ifokus.se/images/empty.gif "Glad")

[http://goo.gl/forms/fKGUBse57T](http://goo.gl/forms/fKGUBse57T)

Hoppas det är ok att dela länken här på sidan 🙂

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Inga problem med inlägget. 😉

## Comment 2
Author: wille_wille

Vad bra, tack 👍

## Comment 3
Author: Sarah E

Lycka till med arbetet!

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Jag har svarat.

## Comment 5
Author: Lillyrod

Jag har också svarat.

## Comment 6
Author: mimåne

Jag svarade också :)

## Comment 7
Author: Sarah E

Och jag dårå :)

## Comment 8
Author: wille_wille

Tack alla :D #3 Tack, får se på torsdag hur det går :)

## Comment 9
Author: [Borttaget]

jag har också svarat, kändes som ett prov ;)

## Comment 10
Author: Aristarcos

Svarat med :p

## Comment 11
Author: Fjordell

Även jag har deltagit :)

## Comment 12
Author: Draken

Jag har svarat :)

## Comment 13
Author: 72mm

Det finns ett par stora problem med den enkäten. Har er lärare läst igenom den och kommenterat innan ni startade den?

## Comment 14
Author: wille_wille

Tack alla som har svarat :) #13 Vad är det för problem då? Det är ingen lärare som har läst igenom...

## Comment 15
Author: 72mm

Som jag ser det tre; 1. Sammanblandning av begrepp; växthuseffekten och den "globala uppvärmningen" är två skilda saker. 2. Påståenden som frågor. Vill man veta vad folk tror (sig veta) kan man göra ett antal påståenden som svarande kan säga vara falska eller sanna. Att fråga "vad man känner till" blir lite lurigt. Hur skulle du svara på frågan "känner du till att jorden är platt?"? 3. Den underliggande värderingen av fenomenet "global uppvärmning". Genom att inte fråga efter både positiva och negativa effekter insinuerar man att det skulle vara fullständigt svartvitt.

## Comment 16
Author: wille_wille

1\. Vi var lite stressade eftersom vi har fått dåligt med tid till projektet, och sen är den globala uppvärmningen en direkt effekt av den förstärkta växthuseffekten, så så stor ihopblandning tycker inte jag det blir.

2\. Vi ville inte göra en för lång eftersom att många nog inte vill svara på en lång enkät frivilligt, därför valde vi att skriva som påståenden.

Det är inget påstående som stämmer så jag ser inte att just den liknelsen skulle vara relevant. Vi tyckte det skulle vara ett smidigt sätt att se lite vad folk vet.

3\. Vi påstår inte att det är svartvitt, men vi frågar efter negativa effekter eftersom att det är det vi arbetar med. Sen kan jag inte komma på någon direkt positiv konsekvens av varken växthuseffekten eller den globala uppvärmningen...

## Comment 17
Author: 72mm

Jag vill inte politisera det här på akvariefisk.ifokus, så jag tror vi lämnar det. Kan bara säga att jag tror klassen skulle må väl av en mycket högre grad av ifrågasättande av de "sanningar" som ni verkar arbeta utifrån. Främst "den globala uppvärmningen är en direkt effekt av den förstärkta växthuseffekten" samt "klimatförändringar ger endast negativa effekter" (så till den milda grad att man kan isolera en sida och bara "jobbar med det")
