# Projekt 350l
Author: -Cissi-

Då mitt 200l bestämde sej för att spricka så fick jag panik köpa ett nytt akvarium. Inte så negativt som det låter faktiskt. Det nya karet blev ju trots allt 150l större. Det blev då ett 350l kar, mina tidigare "stora" fiskar ser pluttiga ut, men dom har mycket mer plats att växa på och simma på. Det ska köpas in mer fisk och en bakgrund samt så måste det göras nått åt det nedrans fula stativet och listen . Det som finns nu i karet är: 3 diskus. 2 scalarer. 4 leopard danios. 3 khulli ålar. 1 ansictrus kille. 10ca äpplen Och massvis sandsnäckor . Stimmfisken och ålarna ska ökas på ordentligt! Dom har tyvärr trillat av pinnen vart eftersom, och vet bara ett ställe som kan ta in just dom stimm fiskarna jag vill ha och det råkar ju vara i min hemstad 35mil bort. Men ska se om dom kan ta in ett gäng åt mej. Planerar oxå att ha l144 i karet, och då menar jag ancistrus med svarta/blåa ögon och en kroppsfärg som är gul/vit. Fler diskus vill jag ha men är osäker på hur många som får plats.. nån som vet?

## Comment 1
Author: -Cissi-

Ny sand då den gamla inte räckte.

## Comment 2
Author: -Cissi-

Den gamla sanden i och roten placerad.

## Comment 3
Author: -Cissi-

På börjad uppfyllning.

## Comment 4
Author: -Cissi-

inkoppling av lampa och pump.

## Comment 5
Author: Cindy S

Snyggt.

## Comment 6
Author: -Cissi-

uppfyllt och växter i slängda.

## Comment 7
Author: -Cissi-

Fiskar på inkopning.

## Comment 8
Author: -Cissi-

Fiskar i släppta och fyllt på det sista vattnet.

## Comment 9
Author: -Cissi-

Planterat och klart.

## Comment 10
Author: -Cissi-

#13 tack :)

## Comment 11
Author: mimåne

Jag vill också ha L144. De verkar inte vara så hemskt vanliga däremot, åtminstone inte här uppe i skogarna där jag bor men jag har sett någon annons neråt.

## Comment 12
Author: -Cissi-

#21 Du bor rätt högt upp va? GuUuLd här på sajten har. Men hon bor ju inte så högt upp i landet. Har försökt köpa från henne i några månader nu men är antagligen slut eller för små när jag är i närheten av henne.. Men ban den som ger sej. :) har sett att en affär kan ta in men dom kostar 250kr ungefär för en, och det har jag inte lust med. Då väntar jag på GuUuLd:s småttingar ist.

## Comment 13
Author: -Cissi-

Ska kanske säga att jag råkade åka till hornbach och fick med mej 5till ålar hem

## Comment 14
Author: mimåne

Jo jag bor riktigt högt uppe. Håller koll på grossister, kollar forum och annonser men nej, hopplöst fall! :P  

Tror du gör rätt i att vänta på GuUulds, då vet du att du får bra individer :)

## Comment 15
Author: -Cissi-

Tråkigt. Min kille kommer från Sundsvall och det finns ju inte mycket där uppe alls tyvärr. :/ Det känns rätt att vänta på hennes. Hon har så fina kar och är så mån om dom :)

## Comment 16
Author: mimåne

Precis. Enda hoppet är nästan om någon skulle förmå sig att skicka :/

## Comment 17
Author: -Cissi-

Du får se om du hittar nån.. Lär inte vara så lätt däremot.

## Comment 18
Author: -Cissi-

Har flyttat en bra bit från mitt akvarium och har inte haft tid än att flytta det än, det kommer ta en hel dag, det är för stort för att få plats i min bil, plus att fiskarna ska med och all sand och så mycket vatten som möjligt. Så kommer få hyra eller låna nån större bil.. Så det får vara kvar hos killen. Har köpt fler ålar och har äntligen hämtat mina älskade malar från GuUuLd :) har haft dom sen februari tror jag, dom har växt lite men inte så mycket. Alla 5 lever fortfarande :) Min scalar hane fick jag avliva då han var dålig. Köpte en ny hane (vad jag kunde se) till honan i början var han lite taskig tyckte jag men nu är han snäll och växt ikap honan :) han var ca hälften så stor när jag köpte han i mars.

## Comment 19
Author: -Cissi-

.

## Comment 20
Author: -Cissi-

.

## Comment 21
Author: -Cissi-

Nån får gärna vända bilderna åt mej :)

## Comment 22
Author: [Borttaget]

Jag tänkte först ... herregud! inget bottensubstrat! hahahaha! Varför vänder du inte bilden själv? Den kan du göra .

## Comment 23
Author: kirshim

Men så spännande växtlighet det såg ut att vara först....=)

Trevlig tråd, ger fin inspiration...

## Comment 24
Author: [Borttaget]

Om du ser bilden rätt i din dator och jag förmodar att det är en PC så snurra runt bilden ett varv och spara .. sedan ladda upp den igen. Tror programmet heter bildvisning i PC ?

## Comment 25
Author: [Borttaget]

Verkar som det heter Fotogalleriet? http://windows.microsoft.com/sv-se/windows7/products/features/photo-gallery

## Comment 26
Author: [Borttaget]

Går diskusarna och scalarerna ihop bra? Inget tjafs? Är ju en väldigt fin kombination.

## Comment 27
Author: [Borttaget]

Fixade bilderna denna gång men nu vet du i framtiden hur man fixar det själv ;))

## Comment 28
Author: -Cissi-

Tack Jens :) laddat upp från plattan, bilderna var rätt då. #33 Tack :) #36 Jepp det är inga problem än iaf. Diskusarna är lite fega och finner stöd i scalarerna :)

## Comment 29
Author: mimåne

Åh har du fått citronancistrus av GuUuld! Mmmm...vill också ha.. 😐

## Comment 30
Author: [Borttaget]

Vad kul. Hur stort hade du åt dem innan? Tänker att de kräver en del utrymme...

## Comment 31
Author: [Borttaget]

Måste fråga. Jag är inte så duktig på ancistrusar men jag har en som liknar din men jag kallar den för albinoancistrus. Är det samma sort?

## Comment 32
Author: -Cissi-

Minimåne, japp :) är så glad att jag äntligen fått hämta dom! #40 jag hade ett 200l innan :) det är i stort sätt det minsta man ska ha. Jens, albino ansictrus är inte samma som den jag har. Albino har röda ögon medans mina har blå/svarta ögon. Sen är det ju ancistrus oavsätt vad dom har för färg. Dom vanliga kan "korsa" sej med varandra. Med vanliga menar jag brun, röd, albino och citron. :)

## Comment 33
Author: [Borttaget]

Jaha, jag hade ingen aning om det och det var därför jag frågade. Alltid lär man sig något nytt och det är så att mina har röda ögon och då är det albino med säkerhet.

Tack! 🙂

## Comment 34
Author: -Cissi-

Ingen fara Jens :) kul att dela med sej av sin kunskap
