# snäck idientifiering. (hjälp)
Author: Sara97

När jag köpte följde en massa sånahär småttingar med. Vad kan det vara för sort?

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Det ser ut som en skivsnäcka.

## Comment 2
Author: Sara97

hmm vad är de för snäcka, har aldrig hört talas om dem innan... fanns inte mycket bra bilder på google dock

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Klicka på ordet skivsnäcka som jag har skrivit i mitt inlägg för den är länkad.

## Comment 4
Author: Lillyrod

Det är dem man kallar kanelbulle : )

## Comment 5
Author: Sara97

åhåå ja dåså, såg inte länken Jens. ha! om den kallas kanelbulle så måste den här vara möglig för den är vit haha, nä då, men typ samma som physa bara annan form? fast på wiki stod det att den var i släktet posthorn .... intressant med nya okända arter sådär (för mig asså) tack för svar!! uppskattas verkligen :)

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Att den har 'bleknat' kan bero på brist på kalk men du ska inte bry dig så mkt för det är en sk skräpsnäcka. Oftast kommer de fram när man har övermatat akvariet eller vid dåligt foder.

## Comment 7
Author: Sara97

jo jag köpte nya algtabletter för en vecka sedan, en annan sort än tidigare. och jag testade en tablett i vardera akvarium, en molly och en svärdbärare dog . alla blev spräng feta och det blev inte matning på ett bra tag, och stort vattenbyte. kort därefter för ca 4dar sen så får resterande mollys i karet vita prick antagligen pga vattenbytet (förutom svärdbäraren och ottosarna) nu har jag sjukdomen under kontroll och prickarna minskar efter varje dag som går och alla lever än så länge, ottisarna och svärdbäraren har fortfarande inte fått nån vita prick. men innan de i gurami karet hann äta upp tabletten tog jag ut den , så inga fiskar skadade där i som tur var. men jag fatta ingenting , på burken stod det, 100% safe osv. men ingen mera sån tablett, det får bli de gamla vanliga mini algtabletterna som de inte kan bli feta på. men jag matar inte dem i vita prick karet. inte fören jag vet att sjukdomen är borta. nu blev det lite av ämnet här men men...jag är rädd att jag gjorde bort mig när jag gjorde vatten byte, jag var bara så rädd för vattenkvaliten.. nu är alla värden bra dock.. som tur är..

## Comment 8
Author: [Borttaget]

När sånt händer så blir man helt hysterisk för man vill ju att allt ska vara bra. Jag har gjort några misstag jag också så jag vet hur det känns men samtidigt så tar man lärdom av sina misstag också. Jag tror dock men ska ta det lugnt med att mixtra med saker. Är det bra så är det så att säga. Det är klart man ska testa olika sätt att mata fiskar men jag försöker hålla mig till samma flingfoder och samma maltablett men varierar en hel del med grönsaker men jag matar inte varje dag. Ibland kan det gå tre-fyra dagar innan jag matar igen. Det är en känsla man får när man har t ex matat två-tre dagar i rad så tänker man Opps! ... 😉

## Comment 9
Author: Sara97

jo mina fiskarfår en rätt så varierad kost (gurka,sallad, broccoli mm) och jag hoppar över några dagar ibland med matningen, speciellt om jag kännde att det kom några flingor för mycket. men ok så nu ska jag vara konservativ, hålla mig till det gamla goa och inte vara nyfiken på nåt nytt.(haha) nä men utan egna misstag och så får man ju inga egna erfarenheter och då lär man sig inte. men som jag brukar säga: Då vet jag det till en annan gång :) tack för support :)

## Comment 10
Author: [Borttaget]

Låter som vi är väldigt lika där ;) Bra det och sedan lär jag mig en hel del av andra här i forumet och läser gärna om hur och vad de ger sina fiskar för mat ;))

## Comment 11
Author: Sara97

tack Jens! :)

## Comment 12
Author: [Borttaget]

Tack själv Sara97! 🙂

## Comment 13
Author: Aristarcos

Fått massor av oinbjudna kanelbullar till mitt räkkar, följde med växter in.. 

Och de finns överallt... massor... försöker plocka men det kommer nya hela tiden...

## Comment 14
Author: [Borttaget]

Jösses, det låter inte bra aristarcos. Själv har jag haft ca 4-5 sedan jag började med akvarium och det är ett antal år ;) blir chockad när jag ser en men låter dem vara. Däremot köpte jag ett gäng rosa posthorn och de blev så många så att jag storknade och då köpte jag små praktbotior och de rensade upp allt och sedan lämnade jag tillbaka dem till butiken och fick tillbaka halva kostnaden för botiorna.

## Comment 15
Author: Sara97

nja jag har väl max 5-6 st. #12 för vad? :) den enda invaderingen jag har är väl av physa men den verkar mer vanlig ? dock har jag insett att de är ganska bra, för de äter alger där ottosarna inte kommer åt , så de är bra, dock har de minskat dratiskt efter stor rensningen för någon månad sedan... jag har aldrig sett posthorn i affären, och då har jag varit i många affärer (i gbg) köpte du av en privat Jens?

## Comment 16
Author: [Borttaget]

Ja, jag köpte posthorn privat och det var det största misstaget jag har gjort .

## Comment 17
Author: Sara97

jaha nämenadå. berätta, varför.? var det en dålig säljare?

## Comment 18
Author: [Borttaget]

Ohh nej men det blev en invasion av posthorn i mitt kar. Har aldrig varit med om något liknande. De är värre än sandsnäckor.

## Comment 19
Author: Lillyrod

Jag fick med lite posthorn i en växtleverans men inte har de blivit särskilt många fler. Två har blivit 4 tror jag. Det kan vara så att herr Baenschi håller efter dem för jag vet att han tar kanelbullar. Jag ser tomma skal efter dem hela tiden. Jag vill ju ha fler så det är typiskt : )

## Comment 20
Author: Sara97

hmm och jag letar som en tok efter rosa posthorn i affärer... jag tror kanske hornbach har, men de är bara bruna isf..:/ men Jens vad kan det bero på tror du? du kanske har ett så mysigt och bra och trevligt kar så att de vill att sin avkomma ska få det lika bra och skyndar på förökningen? det tror jag!

## Comment 21
Author: Aristarcos

#20 Jag har rosa posthorn... :P
