# Endlers
Author: Peak303

Min ena endlers hona födde 10 yngen innan hon dog. Vilket visade sig vara 2 honor och 8 hanar. Nu finns det bara kvar en hona och 10 hanar i akvariumet. Bör jag skaffa fler honom snabbt?

Funderar på hur uppjagad honan kan bli pga alla hanar samt hur mycket bråk det kan bli mellan hanarna.

## Comment 1
Author: Aristarcos

#0  det finns nog risk att de stressar henne enormt, om det bara är en hona.. Köp gärna ett par honor helst ska det max vara en hane per hona gärna 2 honor per en hane,, men ditt akvarium kanske är för litet för det !?

## Comment 2
Author: Aristarcos

Med tanke på alla yngel, du kan också flytta honan till ett eget akvarium, och bara ha en eller ingen hane med henne.

## Comment 3
Author: Peak303

Jo mitt är nog för litet för att skaffa 2 honor/hane.. :/   
Planen är att skaffa ett större kar så småning om, men vet inte om de 60l skulle räcka till fler. Annars får jag bara sälja av några hanar helt enkelt. :)

## Comment 4
Author: Aristarcos

#3 det är helt klart den lätta lösningen, tror det är lättsålt på blocket. Många gillar guppysar och specielt endlers ! Men gör det gärna snabbt så de inte blir för jobbiga på honan!
