# Guppy yngel!
Author: emmajensennn

Fick mig en liten chock här när jag såg dehär 3 små liven i mitt akvarie!  
Grejen är den att jag flyttade över mina fiskar o allt till det nya i FÖRRGÅR så det gamla har nu bara stått utan pump, värme eller nått..  
Vet dock att luft finns ju i vattnet lite ändå, utan pump och mat har de säkert hittat gamla rester i sanden eller ätit upp syskon?🤔  
Jag vände mig bara om mot akvariet nyss och fick då se 3 små guppy bebisar 😃Vattentempen stod på 20 grader men nu är både pump och värma igång så får vi hoppas att de små liven överlever!🙂  
(Dålig bild men inte lätt att ta kort med mobilen när de inte är stilla😉)

## Comment 1
Author: Hells Angel

Åååh så söta!😍 Älskar verkligen guppis men när man köper dem så dör dem hela tiden, men när dem väl överlever och får yngel så blir ynglerna mycket starkare och överlever bättre än föräldrarna!

## Comment 2
Author: emmajensennn

#1 Jag har hört det också så jag hoppas dessa överlever och får ett längre liv😃

## Comment 3
Author: Fjordell

Men så kul! Alltid roligt med såna små överraskningar 😉

## Comment 4
Author: emmajensennn

#3 Haha ja det va en riktigt rolig överaskning😃

## Comment 5
Author: Hells Angel

Hoppas dem blir stora och friska! 🎈

## Comment 6
Author: emmajensennn

[#5](#5) Hoppas också på det!

## Comment 7
Author: emmajensennn

Mamma och pappa guppy🙂

## Comment 8
Author: Hells Angel

Fina!👍

## Comment 9
Author: emmajensennn

#8 Tack 😃

## Comment 10
Author: emmajensennn

Måste bara passa på att fråga... Vad ska de äta?  
Hörde också att ofta vattenbyte hjälper tillväxten..?

## Comment 11
Author: Hells Angel

Jag vet inget om att vattenbyten har med tillväxt att göra men iaf kan dem äta samma mat som föräldrarna bara att du krossar det lite extra först.

## Comment 12
Author: emmajensennn

#11 Okej så bra :) Har nämligen matat dom med mina guppys foder sedan jag upptäckte dom fast såklart krossat det mer🙂

## Comment 13
Author: Carronella1

Riktigt fina föräldrar! När dom tre små ynglerna blir stora blir dom nog riktiga finingar! 😊

## Comment 14
Author: mimåne

Jag tänker på frågan om vattenbyten. Var har du ynglen?

## Comment 15
Author: emmajensennn

#13 Visst är dom! Och jag hoppas på det😃

#14 Ynglerna är i ett 30L akvarie🙂

## Comment 16
Author: emmajensennn

Kan tillägga att fick mig en till liten överaskning idag haha!  
Jag tyckte att mamman betedde sg konstigt då hon va så baktung igår  
(se denna videon: http://youtu.be/3cFwIw9eiYM) och sedan frammåt kvällen/natten så höll hon sig mest nere på botten om hon inte tog stöd av växterna... Idag skulle jag kolla till henne hur hon mådde och rörde då lite på växten där hon brukar va och då ser jag istället ytterliggare 6/7 yngel😃  
Dessa är ungefär hälfet så stora som de 3 andra, men det är samma mamma🙂  
Dock håller sig mamman nu mest på botten, nästan stilla😐  
Får se hur hon mår när jag kommer hem igen!

Får se om inte min andra hona får bebisar snart hon med, så tjock som hon är!

## Comment 17
Author: emmajensennn

Som jag trodde så mådde mamman inta bra och dog tyvärr i natt

## Comment 18
Author: [Borttaget]

Ja, det var dock väntat med guppy men jag hoppas att ynglen lever ett längre liv.

## Comment 19
Author: emmajensennn

#18 Får hoppas på det :)

## Comment 20
Author: emmajensennn

Nu är de första 3 ynglen ca 1-1,5 cm stora, men tänkte fråga när de är redo att flytta till "stora" karet till de andra utan att bli mat till dom?  
I det "stora" har jag  guppy fiskar,  kerritetror och även praktbotia. Finns ockå rötter och ganska mycket växter🙂

## Comment 21
Author: mimåne

Hur stora är praktbotiorna?

## Comment 22
Author: NiklasTyreso

Jag skulle föda upp ynglen separat i ett eget yngelakvarium, så att de inte blir uppätna av andra fiskar.

## Comment 23
Author: emmajensennn

#21 Dom är runt 5cm

#22 Jag har dom just nu i ett annat kar på 30L, men någongång ska de ju flytta därifrån :)

## Comment 24
Author: mimåne

Guppy yngel behöver inte hållas separata tills de uppnår en storlek på 1cm för att föräldrarna inte ska äta dem. De kan släppas ut mycket tidigare än så. Det är främst den första tiden när de är nyfödda som de blir mat. När de börjar äta och simma så klarar de sig.  

Botior däremot är ganska glupska och burdusa skulle jag vilja påstå, men är de endast runt 5cm så är de ju bara barnen själva. Ynglen klarar sig nog. Du kan släppa ut dem :)

## Comment 25
Author: emmajensennn

#25 Okej tack då släpper jag i de 3 stora som är runt 1,5 cm till o börja med så får jag se om de klarar sig :)
