# Rom av flera olika honor?  - Ancistrus
Author: MalinMalvina

Hur vanligt är det att flera honor lägger rom i samma grotta? Lyste med ficklampan in i det hålet man ser i utan att lyfta grottan, tycker det ser ut som mer rom, kan det vara så? Gäller ancistrus. Har flera i samma kar.

## Comment 1
Author: mimåne

Fanns det rom i grottan tidigare som nu ser ut att ha utökats, eller har det kommit en så stor omgång rom att du funderar om det kan vara två kullar?

## Comment 2
Author: MalinMalvina

Fanns rom innan, och nu tycker jag det ser ut som det blivit mer :) Är såååå nyfiken på att lyfta och titta, men jag ska hålla mig i styr :)

## Comment 3
Author: mimåne

Intressant.  

Jag är ingen malexpert så jag har ingen aning om hur vanligt det kan vara att mer rom läggs där det redan är rom, om det över huvudtaget händer eller inte. Men något säger mig att hanen borde skydda sin första kull och inte släppa in potentiella hot bland rommen.  

De kan lägga riktigt stora kullar ancistrus, kanske var det mer än du trodde från början?

## Comment 4
Author: [Borttaget]

det är fullt möjligt att hanen lurat in mer än en hona i sin grotta, när jag hade 2 lekpar i ett kar av mina albino så var det bara en hane som låg på rom konstant och han låg alltid på rom från båda honorna medan den mindre dominanta hanen aldrig fick till lek =/

## Comment 5
Author: MalinMalvina

Hm. . Okaj :) Upptäckte idag att han får inte va ifred i grottan utav andra invånare i karet så flyttade honom med grotta och rom till en mindre box så han får vara ifred. Självklart med pump och utan att ta upp grottan ovanför vattenytan. Gick as bra! :) Stoppade ned boxen i akvariumet och in med grottan så han skulle få så lugn flytt som möjligt. Nu får jag bättre koll på romen och han får vara ifred :) Bifogar bild :)

## Comment 6
Author: [Borttaget]

toppen =)

## Comment 7
Author: MalinMalvina

Nu börjar små svansar synas! :D

## Comment 8
Author: lollynonna

Tassar här,roligt att se dem utvecklas!:)

## Comment 9
Author: MalinMalvina

Liten på vift :)

## Comment 10
Author: mimåne

Lycka till med dem, vilka roliga veckor du har framför dig nu :)

## Comment 11
Author: MalinMalvina

Tack Mimåne! :)
