# Akvarieproblem
Author: billy_klara

Hej.

Lite här och var runt mina rötter har det bildas som ett genomskinligt lager. Tidigare har jag haft en massa sjukdomar i detta kar men jag har bytt sand, nya rötter, kokat stenar men dock inte bytt ut alla växter. Kan det ha något med det att göra? Det ar precis en vecka sedan jag gjorde om karet så för tillfället bor det inga fiskar där. Är det farligt eller vet ni något annat om det?

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Det är egentligen inget farligt men samtidigt så är det inte kul att se det. Du kan ta upp roten och skrubba bort det och sedan lägga tillbaka det i karet. Om du t ex har ottosar eller posthornsnäckor eller ancistrus så ser de till att slemmet försvinner och med tiden så slutar det 'slemma'.

Tänk på att om du tänker köpa något av dem jag nämnde att de ställer sina krav och det måste man kolla upp innan köp. Posthorn funkar i alla lägen kan jag dock säga.

## Comment 2
Author: billy_klara

#1 Tack så jätte mycket JensW! Jag har tänkt skaffa Ancistrusar sen. Jag hade det därförr med tyvärr så klarade de sig inte. Jag tycker att jag har ett väldigt "Ancistrusvändligt" akvarium. Många grottor och mangroverrötter för matsmälltningen. 😃

## Comment 3
Author: [Borttaget]

... och storlek på akvariet bör vara minst 150 L tycker jag för de är inte små när de är vuxna. :)

## Comment 4
Author: billy_klara

Men vad jag har hört så behöver de ett akvarium på minst 100L. Det är många som skriver så. Det blir bara lite knasigt med dubbelinformation😫. Detta akvarium är på 105L, har tididgare haft ancistrus där utand problen, de förökade sig med jämna mellanrum och hade gott om mat.😃

## Comment 5
Author: Roxie

Som Jens sa. Ingen fara med roten, låt det vara så försvinner det av sig själv.

Det går bra att ha EN ancistrus i ditt 105L kar. Men ska du ha fler bör du skaffa större :)

## Comment 6
Author: billy_klara

#3 Kanske ska även påpeka att de dog pga. Att jag fick in lite dåliga sjukdomar som utvecklades dramatiskt.. Inte för att de var misskötta.😉

## Comment 7
Author: billy_klara

#5 Aha, okej. Vi får se vad det blir. Kanske inte har en ancistrus där iallafall.

## Comment 8
Author: Draken

olika snäckor är jättebra städare, som även tar slemmet på roten. Posthorn (som Jens säger) funkar i alla lägen 🙂

## Comment 9
Author: billy_klara

#8

Jag ska på DM till veckan, ska fråga om de har eller kan ta in några posthorn till mig. :)

## Comment 10
Author: [Borttaget]

Vill du ha lite ovanligare posthorn så sök efter mörkblåa posthorn. Det finns rosa posthorn som är fina också men de vanligaste är leopardfärgade, bruna posthorn.

## Comment 11
Author: billy_klara

#10

Tack för tipset! Ska fråga vad som finns eller om de kan beställa hem till mig. :)
