# Vad händer med fiskbajset i akvariet?
Author: Julip

Finns det någon städare som äter det eller måste man slamsuga (heter det så?) manuellt? Eller hur gör man för att få bort det?

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Jag tror inte på att slamsuga hela botten, ett akvarium är ju ett ekosystem o precis som naturen där det förmultnar o blir ny jord bör det väl fungera som näring till växter etc

## Comment 2
Author: -Cissi-

Om man har sand kan man ha sandsnäckor som bökar i sanden och gräver ner en del, annars brukar jag suga upp det mesta med slamsugning men inte allt.

## Comment 3
Author: Alana82

Stort akvarium med mycket växtlighet i förhållande till antalet innevånare som skitar ner brukar vara ett bra recept för att slippa städa i onödan

## Comment 4
Author: Roxie

Jag har nog aldrig slamsugit ett akvarium :) Har alltid haft mycket växter som tar upp näringen (skiten).

## Comment 5
Author: Julip

Då ska jag köpa en till växt :D

## Comment 6
Author: [Borttaget]

eller två ;)

## Comment 7
Author: Roxie

Eller tre :P
