# Amanoräka
Author: peppe_ing

Fick precis syn på min ena amano.. Rejäääält tjock med rom! Så fin

## Comment 1
Author: peppe_ing

Men oj ! Hur hamnade den snett ?? Ni får vrida på skallen ;)

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Ja, han var fin... 😛 Finns det bara räkor i akvariet?

## Comment 3
Author: peppe_ing

Nej det går ett litet gäng khuli.. Tre ancistrus ett mollypar med sina yngel.. Å en ensam platy.

## Comment 4
Author: [Borttaget]

fin, synd det ska vara så svårt att få dem att överleva bara!

## Comment 5
Author: peppe_ing

Ja har läst någonstans om att dom kräver bräckvatten för att överleva. Tycker nästan synd om stackaren som går å vänder runt på rommen hela tiden.

## Comment 6
Author: [Borttaget]

ja om jag minns rätt kan de överleva i sötvatten en vecka eller så sen kräver de bräckt men vet inte hur länge, men om du vill ha räklingar så borde du ju kunna lägga över honan nu i ett litet kar o när hon inte bär rom längre stoppar du bara tillbaks henne o provar o se om du kan göra vattnet bräckt =)

## Comment 7
Author: peppe_ing

Hmm ingen dum idé.. Har iofs inget tomt kar men en rätt stor glasskål eller plastbalja kanske skulle kunna funka.. tror du man behöver nån pump eller kan det räcka att byta lite vatten varje dag ?

## Comment 8
Author: [Borttaget]

alltså jag är ingen expert så du bör nog fråga någon av medarbetarna här om de kan hjälpa dig med det, bör nog vara någon form av pump dock, googla, det brukar jag göra med det mesta =)

## Comment 9
Author: peppe_ing

Hehe får göra det ! Hoppas den håller kvar rommen till nästa vecka iallafall.. Har ju tänkt byta ut min pump i nanot då det flåsar på lite för mycket för min stackars kampfisk så det blir ju perfekt tillfälle å köpa nytt nu !
