# Fiskar i 222l
Author: Jojsan

Jag har nyss startat upp ett 222 liters akvarium och sitter nu och funderar på vad jag ska ha för fiskar i det. Har funderat på skalarer men å andra sidan vill jag gärna ha ett stort och fint stim av något slag. 

Vad har ni för tips på fiskar som stimmar bra och gärna är lite färgglada? Jag funderar på neontetror men vill gärna ha fler förslag. Sen vad kan jag ha för fiskar med dem?   

Tacksam för tips! Var några år sedan nu jag hade mina akvarium så känner att jag glömt en hel del om olika arter.

## Comment 1
Author: mimåne

Hej Jojsan!

Skalare är fina fiskar men tyvärr måste jag meddela att de behöver större akvarium än det du nyligt startat upp. Det är nog ingen idé att tänka vidare på dem så länge du inte skaffar ett större akvarium. 

Neontetror kan du ha i ditt akvarium och även många andra stimfiskar. Tyvärr är inte alltid stimfiskar så jätte bra på att stimma, är de trygga i sitt hem så sprider de ofta ut sig både lite här och där. Stimmar gör dem mest när de känner något hot eller otrygghet vilket i sig inte är att eftersträva. 

Jag föreslår för dig att kika in på Zoopet.se och bläddrar i deras fiskarkiv. Där kan du hitta vackra arter samtidigt som du får bra information. https://www.zoopet.com/fiskar/index.php Välj _"välj grupp"_

Skulle jag rekommendera någon specifik nybörjarart som är färggrann föreslår jag Segelfensmolly, platy eller kanske någon vacker gurami?
