# Levandefödare dör?
Author: [Borttaget]

har blivit lite sugen på att skaffa fisk igen, hade det för ca 10 år sedan. Vi har egen brunn här hemma, och varje gång jag skaffat levandefödare har de dött på en dag eller två. Har provat både guppy, platy och endlers i omgångar, endlern var de som klarade sig bäst, ca 2 månader, men guppy och platy dog direkt. Använde aquasafe, vi har lite hårt vatten, och ganska mycket fluor i, men annars inget konstigt. Är det nån idé att start upp ett kar igen? Har haft allt from kampfisk till olika malar och annan småfisk utan problem, men just levandefödarna har jag haft himla problem med. kan det bero på vattnet eller är det bara otur? skulle så klart kunna skaffa nån annan fisk men är himla sugen på guppy eller platy igen, de är ju så fina... och jag har ju ett 54 liters som bara står, eventuellt ta över ett 112 liters😎

## Comment 1
Author: ubbe51

Levandefödare är inga nybörjarfiskar längre eftersom dom idag hos dom flesta zooaffärer går i bräckvatten och därmed har ett väldigt dåligt slemlager och när dom sedan kommer i ett akvarium med enbart sötvatten så tränger bakterierna i vattnet in under fiskarnas fjäll och fiskarna blir sjuka och dör!

## Comment 2
Author: [Borttaget]

#1 tänk att det har ingen sagt i affären när jag frågat! Alla har bara sagt att det är jättekonstigt och ryckt på axlarna. Ska aldrig mer lita nån som försöker sälja mig nåt :/

## Comment 3
Author: ubbe51

Ja så är det men det var dom stora uppfödarna i asien som började med detta för att slippa sjukdom på levandefödare och att vattnet blir hårdare av saltet och levandefödarna vill ju ha hårt vatten och sedan var ju affärerna tvungna att göra lika för att få dom att överleva så idag går dom fleasta i bräckvatten och vissa affärer förordar lite extosonsalt i akvariet men långt ifrån alla gör det!

## Comment 4
Author: ubbe51

Man ska inte lita på dom som står i affärerna för dom är för det mesta väldigt okunniga så läs alltid på om det du ska skaffa innan du köper det så du är säker men just detta med saltet i affärerna kan va svårt att få reda på och det är synd tycker jag eftersom många nybörjare tröttnar och säljer sina akvarier när fiskarna bara dör för dom så fortsätter handeln så här så kommer akvariehobbyn att dö ut!

## Comment 5
Author: ubbe51

Ett bra råd är att köpa vildfångad fisk som man tar direkt ifrån affären när dom får hem dom utan att dom varit i deras saltbad!
