# Sköldpaddan Sheldon.
Author: [Borttaget]

Här har vi min nya buse. Han flyttade hit idag :)

Kommer uppdatera i tråden här allteftersom tiden går.

## Comment 1
Author: CaptainBunchie

Åh, har väntat på denna tråd enda sen jag hörde att du skulle hämta den!  
Vilken sötnos alltså. ![Kyss](http://akvariefisk.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Här är han igen :) Eller hon. Ja, det får vara en han tills vidare.

Fotad på laptopens ovansida. Värsta fancy.

## Comment 3
Author: Toph123

Så fin! ![Tungan ute](http://akvariefisk.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute") Hur mycket kostade den och vart ska du ha den?

## Comment 4
Author: MarajLowajz

Nawww va liten och söt! En sån kan man tänka sig att ha, såvida dom stannar i den storleken :P

## Comment 5
Author: Toph123

Håller med #4 ![Skrattande](http://akvariefisk.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Visst är han :)

Han kostade 299;-. Ordinarie pris är 429, men jag fick en bra deal av affären då jag är stamkund. Men lite dyrt var det ändå för en sån liten plutt.

De blir ca 15 cm som vuxna, tyvärr. Tänk om de kunde förbli såhär små!

## Comment 7
Author: atlanta

Så himla söt <3

## Comment 8
Author: grottLisa

Hur ser det ut där han ska bo? Du har ju alltid allt så vackert! :)

## Comment 9
Author: [Borttaget]

Söt

## Comment 10
Author: [Borttaget]

Haha, han bor bara tillfälligt i min 30 literstank :) Det gäller 2-3 veckor tills jag fått rätt på det stora karet (kanske längre, han är lite efter och simmar dåligt, så som bebisar brukar :).

Har ingen bild på karet än, det kommer inom kort!

## Comment 11
Author: grottLisa

Åh vad gulligt, kul att få se en sådan utveckling då :)

## Comment 12
Author: SuperLimm

Så söt!

## Comment 13
Author: Verticalvein

Så himla söt! Vilken sort är sheldon? :)

## Comment 14
Author: [Borttaget]

Han är en Mysksköldpadda :) Sternotherus odoratus.

## Comment 15
Author: Alex05

Naaw, va' söt!!!!

## Comment 16
Author: -Cissi-

\*Tass\* :) sööt liten sak

## Comment 17
Author: [Borttaget]

För mig känns det väldigt konstigt att en sköldpadda som heter Sheldon eftersom min lilla varan heter så. :)  
  
Han är väldigt fin. Ska bli kul att följa ditt projekt. :)  
Jag är själv väldigt sugen på att skaffa någon liten sköldpadda nu när sambons snappsköldpadda tyvärr gått bort. Så det finns en färdigt akvarium med lampor, fiskar och hela kittet som står tomt och oanvänt.  
  
Jag vet dock inte om jag vill ha någon av sumpsköldpaddorna eller en droppsköldpadda. Det blir ändå rätt många arter att välja på, hmm.  
  
Hur resonerade du när du skaffade en Sternotherus odoratus? Vad var det som gjorde att du valde just den framför andra paddor i samma storlek? ;P

## Comment 18
Author: [Borttaget]

#17

Det förstår jag :)

Jag var faktiskt i djuraffären för någon vecka sen och såg dessa, för mig, nya sköldpaddsbebisar. Det stod att det var mysksköldpaddor, så jag far hem och läste på.

Jag tittade lite snabbt på reeves kärrsköldpadda också, men fastnade inte för dem lika mycket.

Vad finns det för fler sorters småttingar då? :) Jag hittade inte så många vanliga (och billiga).

Sheldon kostade 299;-, till skillnad från de väldigt billiga 159;- eller 199;- gulbukade.

## Comment 19
Author: Eldsjärten

Super söööt<3<3

## Comment 20
Author: [Borttaget]

#18 Vad som är vanligt och billigt går ju att diskutera. Jag tycker dom arter som kostar under 3000kr som går att köpa fångenskapsfött inom Europa är hyffsat billiga och vanliga. XD

Men om man tänker på vad som kan tänkas finnas i en djuraffär blir det inte speciellt många.

  
Dessa är dom minsta arterna jag lyckats hitta som verkar gå att få tag på utan jätte stora problem inom Europa:

_Sternotherus odoratus_

_Sternotherus carinatus_

_Sternotherus minor minor_

_Clemmys guttata_

_Kinosternon baurii  
  
_

Så det finns ju en del att välja på. ;P

## Comment 21
Author: [Borttaget]

#20

De var ju bara "de tre" som jag kände till redan :) Minor minor och carinatus är egentligen mina favoriter, men de skulle hamna på ca 600 spänn stycket, och det har jag helt enkelt inte råd med.

Lika dant med droppen.

Och slutligen tycker jag att sen sista är oattraktiv till formen :) Så det var inte mycket till val, kände jag.

Men så är jag väldigt nöjd med min sheldon ändå. Han är charmig!

## Comment 22
Author: [Borttaget]

För min del så står nog valet mellan _Sternotherus carinatus_ och _Clemmys guttata_ men känner att jag måste läsa på lite mer om beteendet först. Jag tycker den sistnämnda är för himla söt med sitt svarta skal och vita prickar men jag gillar formen hos den första mer. Över huvud taget så gillar jag "sjömonster-utseendet" hos myssköldpaddorna. Dom flesta andra sköldpaddor är ju mer bara söta så att säga.  
  
Fast det vore bekvämt med en sköldpadda man kan köpa i Sverige. Letar för fullt efter en dyr ödla i Tyskland så är rätt less på det. ^^   
  
Du som hunnit läsa på en del om mysksköldpaddor, är dom svåra att könsbestämma? Ungefär vid vilken ålder brukar man kunna avgöra det?

## Comment 23
Author: [Borttaget]

#22

Jag håller med :)

Jag vet inte. Jag har bara läst om hur de tas hand om. Och eftersom min sheldon är några cm stor så kommer det ta i alla fall 4 (?) år tills att det ska vara lätt att könsbestämma. De behöver vara över 10 cm har jag läst. Jag kan däremot inte intyga något.

Hanarna har väldigt tjocka och långa svansar, och honorna har korta och små, bland annat :) Men bara när de är stora. Alla bebisar är identiska.

## Comment 24
Author: [Borttaget]

#23 Det tråkiga med dessa paddorna är väl just det att dom växer så långsamt. ^^ Jag vill gärna ha 1.1 men det känns som det kan ta flera år innan man kan avgöra kön. Och köpa två osexade vågar jag inte.Blir lite förvirrad över mysksköldpaddorna. Jag sysslar som du redan vet med reptiler så jag har koll på diverse annonssidor. Men man ser dom väldigt, väldigt sällan. Har även kollat lite på den tyska marknaden och även där ser det rätt tomt ut.  
  
Ändå verkar dom väldigt lätta att få tag på. Bara här nere i Malmötrakten känner jag till två djuraffärer som säljer myssköldpaddor och då har jag inte ens letat. Så via grossist verkar det inga problem.  
  
Själv så känner jag mig lite tveksam till grossitköpta reptiler. Men då det inte verkar finnas någon marknad hos privatpersoner så finns det kanske inte så mycket att välja på än att köpa en ensam osexad unge via affär. Och sen kanske köpa till en av motsatta kön i framtiden.   
  
Tycker detta är rätt trist. Vattensköldpaddor verkar onekeligen populära men ytterst få tycks klara av dom vanliga rödörade och gulbukade paddorna. Dom kräver trots allt åtmintone 1 kvm bottenyta och hur många har det egentligen? Mysksköldaddorna är mer i den storlek som Svensson klarar av. Så det är trist att dom inte blivit mer populära.  
  
Jag är i alla fall väldig sugen men måste övertala min sambo först. Han blev väldigt deppig när hans padda dog. :(

## Comment 25
Author: mopsen12

sjukt söt! ![Skrattande](http://akvariefisk.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 26
Author: VildaVittra

Jag tycker Sheldon ser misstänkt ut som en Shell-donna. Men en bra bild på stjärten underifrån skulle ju hjälpa.

Helt sjukt att gulbukade får säljas i djuraffärer.😕 Eller vattenlevande sköldisar överhuvudtaget. De är ju inte lätta att sköta precis.

## Comment 27
Author: [Borttaget]

#26

Man kan inte avgöra kön på i alla fall ett år till.

## Comment 28
Author: VildaVittra

#27 Jo, det kan gå. Min ena syntes det på när han var bara 4 cm i skallängd.

## Comment 29
Author: farido13

min kompis hade förut två st mysksköldpaddor och dom var så söta dom var runt 3-4cmlång. Fast han hade förut en annons i ica för han hade tröttnat på dom och han hade dom i ett terrarium fast hans kusin ville ha sköldpaddor så han gav bort dom gratis till sin kusin fast utan terrariet för min kompis ville ha grodor där i. Sköldpaddorna hette skalman och den andra minns jag inte. Fast förut innan han hade sköldpaddorna hade han en kameleont vid namn KV. Han trodde att det var en hane fast det var en hona. Men den dog i höstas av att den skulle lägga ett ägg fast hona hade inte parat sig. När kameleonten skulle lägga ägget fastnade den i rumpan och kunde inte få loss den inte ens min kompis. Då åt den inte mat eller drack. Så då dog KV.

## Comment 30
Author: [Borttaget]

#29 Fy vad hemskt det låter inte som en person som borde ha djur över huvud taget. Fan vad sur jag blir på folk med reptiler som inte tar dem till veterinär om dom blir sjuka eller skadade. :(

## Comment 31
Author: farido13

jag glömde att han tog hans kameleont till vetrinären och det var dom som sa att dom inte kunde göra nåt så det vcar så kv dog

## Comment 32
Author: VildaVittra

#30 Tyvärr är det så att veterinärer väldigt sällan har någon kunskap om reptiler. I många fall kan ägaren mer om hur man behandlar skador och sjukdomar än den som ska vara den utbildade. Nu menar jag inte att de Farido13 skriver om kunde det, utan överlag om varför vi inte alltid tar våra reptiler till veterinären.

## Comment 33
Author: [Borttaget]

[VildaVittra](http://akvariefisk.ifokus.se/users/50eb6509d4ebea68880614c7-vildavittra "Visa personlig sida för VildaVittra"), överallt jag läst och alla jag pratat med påstår att de behöver vara närmare 8-9 cm för att man ska vara säker. 

Men kan du avgöra det så är det ju bara roligt.

## Comment 34
Author: VildaVittra

Det är inte alltid det går att se, men vissa är mer tydliga än andra. Det finns annars ett sköldpaddsforum där ena delforumet är för just könsbestämning, får man länka till andra forum än ifokus?

## Comment 35
Author: [Borttaget]

#34

Absolut :) Länka på.

Men jag bryr mig inte om könet riktigt än. Hen är inte könsmogen på länge och behöver ingen sandlåda förens det sker. Tills dess är ju behoven dem samma oavsett kön och bör inte spela roll :)

## Comment 36
Author: VildaVittra

Pojkar behöver också en sandlåda (eller som jag har en murbruksbalja med växter och torvblandad sand) att gräva ner sig i. Ett tips är att skippa akvarium och köpa två murbruksbaljor och sätta dom i några lager pallkragar (baljorna finns i olika storlekar och en av storlekarna går det ner två av i en pallkrage) då glasakvarium stressar sköldisarna. Har ingen bild på mina akvaterrarium, då sköldisarna ligger i dvala nu och terrariet ligger i delar under snön. 😛

Den ena baljan fyller man med torv, sand, jord, stenar och växter (lecakulor i botten under ett lager väv, så det blir som en självvattnande kruka), den andra med vatten och sen bygger man en landgång. Det blir en kvm stort ungefär.  

Fördelen med murbruksbaljor är att dom är lätta att lyfta ur och skura. Inget problem just nu för dig, men om ett par år kommer du ha en drällpelle utan dess like.  

http://skoldpaddsforum.se/

## Comment 37
Author: [Borttaget]

#36

Jag kommer ha sheldon i akvarium som är vackert att se på, eller så blir det omplacering som kommer på fråga. Vi har olika uppfattningar om vad som krävs och önskas märker jag :) Vi har nog pratat med olika människor och läst på olika sidor. Jag har alltså en bebis här, inte en vuxen, och kommer inte behöva ändra något på ett bra tag.

**Jag kan börja nosa på mina val om ett års tid. Då har jag flyttat och kan tänka över planlösningen. Tackar så hjärtligt för tipsen och råden :) Jättebra att veta.**

## Comment 38
Author: VildaVittra

Det är inte frågan om vad jag tycker, utan vad jordbruksverket rekommenderar. Vem har sagt att pojkar inte behöver grävbart substrat?

Personligen tycker jag om att titta på inomhusdammar och sköldisar med naturliga beteenden. Ett tecken på stress är att de börjar simma mot glaset, det kan ju vara bra att veta. 🙂

http://www.koiphen.com/forums/attachment.php?s=3dfcf6d5977af0893d537b65b0c1c429&attachmentid=352052&stc=1&d=1270512922

## Comment 39
Author: [Borttaget]

#38

Praktiskt taget överallt jag läst **när de är unga** :) Det är en smaksak, sägs det, eftersom majoriteten av mysksköldpaddorna inte lämnar vattnet frivilligt. Har bekanta som har mysksköldpaddor som se inte sett lämna vattnet på åratal utöver korta sekunder över en stock.

Planen är att ha en grävhörna när sheldon blir större och visar tecken på att vilja lämna ytan. Jag har 3 ställen just nu där han kan lämna vattnet eller helt enkelt sitta i en grundare pool. Men han promenerar mest runt på botten och på inredningen och undersöker. Han har aldrig lämnat ytan hos mig (än).

Simma mot rutan gör han bara när jag erbjuder mat, tills jag släpper i det. (snäckor, resten får han i separat bunke).

Men vi behöver inte diskutera vidare. När tiden kommer så kommer jag göra det bäst för honom, vill han gräva ska han absolut få lov. (hon/han. Jag skriver han för att underlätta). Lovar att jag aldrig skulle kompromissa ett djurs liv för egen vinning :) Självfallet ska han ha låda, när jag anser det önskvärt..

## Comment 40
Author: MagArne

Så här såg det ut hos mig en kort period när jag hade gulbukade vattensköldpaddor i ett 720 liters. De grävde inte speciellt mycket men de tyckte om att ligga och sola i sanden.

## Comment 41
Author: VildaVittra

Lämnar dom inte vattnet så har de för varmt där. Sänk temperaturen så kommer dom gå upp för att sola under värmelampan. Orsaken till att de måste vara upp mer än korta stunder är att de annars riskerar att drabbas av skalröta.

Tänk på att i naturen finns det grävbart hela deras liv. Ibland känner de för att gräva ner sig några dagar, vilket de borde få göra. Finns inget grävbart substrat kommer inte pojksköldpaddor att försöka gräva, de är faktiskt smarta djur.

Snälla, bli medlem på sköldpaddsforumet så det blir rätt från början. Skalröta är svårbehandlat, även om det går.

## Comment 42
Author: [Borttaget]

Jag vet. Jag har 23 grader till honom. Kände att våra 19 grader var för kallt. Han har gott om plats att gå upp på (vilket han inte gör, mer än att snabbt springa över för att det är ivägen), värmelampan är lagom inställd och allt ser bra ut.

Mysksköldpaddor ska inte vara lika känsliga för röta som gulbukar och rödörade.  

Nåväl, då jag är på bättre humör och har mer tid imorgon eller tisdag ska jag se in närmare på det. Ska fråga i forumet :) (som jag redan var medlem i sen en kort tid tillbaka, för research inför köpet).

## Comment 43
Author: Gurky

Jag brukade ha en Sternotherus odoratus förut, när jag fick henne var hon var mindre än en enkrona :P 

Kan rekommendera att kika på http://tortoisetrust.org/articles/articles.html#husbandry och http://tortoisetrust.org/articles/aquaticdiet.htm

## Comment 44
Author: [Borttaget]

#43

Tack :) Jag har faktiskt redan varit inne på denna sida förut. Där står det ju, precis som jag sa, att gävbar landdel är "optional", och att dessa sköldpaddor inte alltid kräver en basking spot på samma sätt som en rödörad vore i behov av.

Skulle vilja ha lite länkar där de stödjer VildaVittra, så att jag har lite att väga upp emot. Hittar du något sånt av slump så länka gärna ! :D

## Comment 45
Author: [Borttaget]

Ser nu att jag är lite extra tjurig (bakis) idag :) Menar inte att vara negativ egentligen. 

Ska läsa på lite extra och se hur det blir med dendära grävlådan sen :)

## Comment 46
Author: [Borttaget]

#32 Självklart är det en reptilkunnig veterinär man ska kontakta.

## Comment 47
Author: VildaVittra

Och om man inte bor nära en sådan? Eller den som listat att den kan reptiler visar sig vara okunnig?

## Comment 48
Author: Gurky

#44 Nej det har jag inte. Tortoisetrust bibeln när det gäller sköldpaddor. Vetrinärer i Sverige har dom som refersens när det gäller skötsel så det som står där är det man bör gå efter.

Om man har några frågor till en vetrinär så kan jag rekommendera Gunnel Anderson på http://www.djurklinikenroslagstull.se/. Hon är bla specialiserad på reptiler.

## Comment 49
Author: [Borttaget]

#48

Tack :) Smidigt att ha.

Frågade förresten i sköldpaddsforumet och fick svaret att det bara är äggläggande honor som behöver grävbart substrat i låda. Annars är det valfritt. Men är det nu en hona är det ju på fråga ändå, och ska fixas när hon blir större.

## Comment 50
Author: [Borttaget]

#47 Vad man ska göra om man inte bor nära en reptilkunnig veterinär? Då får man väl åka långt istället? Jag förstår inte vad du försöker komma fram till? Att man ska strunta i att ge sitt djur behövlig vård bara för man bor långt ifrån veterinären? Det är väl i så fall något man bör ha med i beräkningen redan när man skaffar ett exotiskt djur. Ifall man inte är beredd att åka si och så många mil så ska man nog hålla sig till mer vanliga husdjur.   
  
Man kan säkert få mycket råd och tips över telefon från veterinären. Så att åka in för minsta lilla om man bor långt ifrån tycker jag inte man behöver göra. Mycket går nog att lösa över telefon. Men tycker veterinären att det är allvarligt och reptilen behöver komma in så tycker jag självklart man ska ta dit den.  
  
Sen det där att en veterinär skulle ljuga om sin kompetens är svårare att skydda sig mot. Jag antar att det enda man egentligen kan göra är att rådfråga/kolla upp med andra och deras erfarenhet av just reptilkunniga veterinärer.

## Comment 51
Author: VildaVittra

Du kanske ska läsa igen vad jag skrev från början: _"Tyvärr är det så att veterinärer väldigt sällan har någon kunskap om reptiler. **I många fall kan ägaren mer om hur man behandlar skador och sjukdomar än den som ska vara den utbildade.** Nu menar jag inte att de Farido13 skriver om kunde det, **utan överlag om varför vi inte alltid tar våra reptiler till veterinären."**_

Ska jag alltså ringa eller åka 60 mil med ett stressat djur för sakens skull? Det är viktigt att jag rådfrågar just en veterinär? Eller är det kanske smartare att faktiskt fråga andra reptilkunniga om jag nu inte skulle veta själv?

Visst, jag kunde ju ha hoppat över att ta emot ena sköldpaddan som jag blev tillfrågad om att ta då hon var jättesjuk och behövde kunnig vård, det hade ju "säkert" varit bättre för henne att flytta till en nybörjare som bodde närmre en veterinär.

## Comment 52
Author: [Borttaget]

Uppdaterar med en bild på akvariet och pojken :)

## Comment 53
Author: Sleggyman

Ser ut som ett mysigt kar till lillpojken 👍

## Comment 54
Author: [Borttaget]

Så, efter hundra år fick jag äntligen en videosnutt på mitt hjärta :)

Ospännande, men bra att se tillbaka till sen när han växt.

http://www.youtube.com/watch?v=rY7-mEfwgRI&feature=youtu.be

## Comment 55
Author: Gurky

Ser helt klart ut som en hona tycker jag :)

## Comment 56
Author: [Borttaget]

Men. Dumma, underbara sköldpadda. Jag som ville ha en hane. 

Men vad gör man. Hon får heta Sheldon :)

## Comment 57
Author: Gurky

Samma sak hände mig, hon fick fortsätta att heta Hugo :P

## Comment 58
Author: [Borttaget]

Vad är det för bottenväxt du har dynamitella?

## Comment 59
Author: [Borttaget]

#59

Sötvattenstång som föredrar att sjunka :)

## Comment 60
Author: lol girl

Äter inte Sheldon upp fiskarna? :) söt liten krabat! <3

## Comment 61
Author: [Borttaget]

#61

Nej, inte än i alla fall. Hon är lite efterbliven, stackarn :D

## Comment 62
Author: lol girl

Söt iaf! <3

## Comment 63
Author: [Borttaget]

Kort uppdatering.

Sheldon simmar på och är glad :) Hon har växt 2 centimeter ungefär.

## Comment 64
Author: [Borttaget]

Inte ett dugg skygg heller. Hon tigger mat hela dagarna och kommer när man kallar.

## Comment 65
Author: [Borttaget]

Akvariet är kaos också då pappa lånar det till tillfälliga växter. 

Men vattennivån är hög nu, och lillan klarar det utan några som helst problem :)

## Comment 66
Author: Nwmo

Jag hade två st gulbukade innan, saknar dem :3

## Comment 67
Author: [Borttaget]

Sheldon har idag blivit stor :)

## Comment 68
Author: lol girl

Vad fin Sheldon är! ^^ Blir sugen på en sköldpadda nu bara för det! >.

## Comment 69
Author: [Borttaget]

Förlåt om jag är lite efterbliven, Men hur stor kommer hon bli? :)

## Comment 70
Author: [Borttaget]

#70

Någonstans mellan 10 och 15 cm :)

## Comment 71
Author: Sevgi

Så söt och gud vad fort hon växt! Min har bara växt ca 3 cm på 8 månader och ändå har jag varit noga med att han får i sig allt :P knasigt. Dock blir ju honor lite större, så de kanske växer snabbare också.

Kan också säga att det ser ut som en hona, hanarnas skal står mer utåt, som ett hustak ungefär, medans honornas är plattare. Kan se den skillnaden på våra :) Fast min är inte heller helt könsbestämd än.

## Comment 72
Author: Sevgi

Vill bara säga att jag har "grävmaterial" till min, han gräver in sig i botten. Eller åtminstone så gräver han runt där och stoppar ner huvudet :p

## Comment 73
Author: seba

Men åh, sånt här gör en ju galet sugen på att skaffa sköldpadda igen, har haft rödörade tidigare men din lilla Sheldon verkar mycket bättre, mindre osv. Nu blir det till att övertala sambon att vi verkligen har ett behov av flera husdjur! 😉

  

dynamitella, hur går det med Sheldon??

## Comment 74
Author: [Borttaget]

Kanske är det dags att byta namn? Till Shelda kanske för det är ju en tjej =) Roligt att se videon när hon far fram och bökar runt!

## Comment 75
Author: [Borttaget]

#66 jag måste bara fråga.. Har du värmelampa i en av de där lamporna? Är du inte rädd för att lamphållarna (som jag antar är av plast) ska smälta? Och vad använder du för lampor?

## Comment 76
Author: [Borttaget]

#76

Det var en med värme och en med UV. Lamphållarna är i metall och är köpa på Jysk för 89 kronor styck. Letade som en idiot efter metall av just den anledningen :)  
Använde standard exo terra grejer. En solar glo och en repti glo. Skitkvalité på repti glo, använd hellre ordentliga UV-lampor :)

## Comment 77
Author: [Borttaget]

Okej! :) jag har också letat som en galning, tyvärr så verkar inte lamporna finnas kvar på jysk :( Det verkar så bra med att lamporna kommer så högt upp! Reptillampor med klämmor sitter så nära karet..

## Comment 78
Author: [Borttaget]

Förresten, hur många watt klarar lamporna av? :)

## Comment 79
Author: [Borttaget]

60W - E27 sockel :)

## Comment 80
Author: Julip

Nämen ååååh vilken söt liten padda!
