# vita prick eller en infektion??
Author: [Borttaget]

Hej, jag har 3 st platy och förra helgen dog en av dem efter att jag rensade akvariet helgen innan. Alla andra fiskar mådde bra och blev inte annorlunda. Förutom 1, platy honan blev jätte smal och drog sina fenor. Det vet jag som brukar vara täcken på att den fått vita prick är att den blir så och att den får så klart vita prickar men den fick inte det fören dagen innan den dog. Jag hade inte tid att göra något åt det och vänta tills den dog, eftersom att jag hade en vän som sov över.

Jag tänkte att det säkert inte har smittat dem andra och att det är okej nu. Jag var tvungen att köpa en ny platy hona för att den andra som var kvar inte skulle bli ihjäl stressad av att hanen som jagade den lite då och då. Men så fort som jag tog ner fisken i vattnet, såg jag en vit fläck på den, den har inte blivit sämre och jag vet inte om det är vita prick. Den beter sig inte konstigt. Men nu, innan jag skulle gå iväg från mitt rum, såg jag hanen bete sig jätte konstig. Han har blivit smal i backfenan och han får som ett litet krampanfall. han böjer sig uppåt och spänner ut alla sina fenor sen simmar han iväg lite och samma sak händer igen, inte så ofta men tillräckligt för att se vad han gör. Han jagar också den ena honan som varit i akvariet längst lite starkt då och då.

Vad har hänt? Är det en infektion eller vita prick? Jag har medicin för båda men vilken ska jag ta? och ska jag medicinera med något?

Det verka bara vara platy som mår dåligt, ingen annan fisk har blivit så. Sen är det konstig för att nu blir det två veckor sen jag städa akvariet, så dem kan väl inte må så dåligt efter så lång tid eller?

## Comment 1
Author: mimåne

Du säger att du rensade akvariet innan detta hände. Kan du berätta lite mer exakt vad du gjorde, hur du gjorde det? 

Att de har vita prickar tyder på vita pick sjukan. Att fisken dog så snabbt som dagen efter den fick prickar på sig är för att sjukdomen har angripit fisken redan innan vi ser de vita prickarna, om det nu är den sjukdomen de har fått.

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Jag hade köpt två nya växter och hade inte rensat akvariet sen oktober. Anledingen till att jag inte rensade fören nu var för att många fiskar dog av nitrit förgiftning av andra anledningar. Det var inte för att jag rensade akvariet då.

I alla fall, jag tog och tömde 10 liter för att rensa mina 6 st svampar ( jag har 120 L akvarium. Jag fick ta 5 liter två gånger för att det blev så smutsigt. Sen flyttade jag på döskallen som ligger i mitten ut av akvariet och flyttade den till ett hörn. Då började jag rensa runt akvariet med en sort "dammsugare" som man kan köpa på djurmagazinet. Jag tog bort JÄTTE mycket smuts, sen la jag ner växterna och tog bort drygt 40 L vatten. Sen fyllde jag i med nytt vatten som var borta och la i en medicin som neutraliserar vattnet så det inte blir nitrit i vattnet.  Happy start hetter den. Det var bara platy honan som mådde dåligt direkt.

## Comment 3
Author: mimåne

Oj.. nu vet jag inte var jag ska börja riktigt..

När man har nitrit förgiftning så är det bra att göra vattenbyten på ca 20-30% dagligen. På så vis så tar du bort de onda nitritbakterierna och låter de goda få en chans att ta över istället. Nitrit kan du få om det är väldigt smutsigt.  

Vad är det för svampar du pratar om? Menar du den som är i pumpen?

Vad har du för nitritvärde just nu?

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Jag vet att det inte är netrit, jag har kollat. Och ja det är svamparna i pumpen. Det är ingen fara med det, det är något annat.

## Comment 5
Author: mimåne

När du fyllde på med nytt vatten, använde du uppvärmt vatten eller kallvatten?

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Jag brukar känna på vattnet i akvariet och det är som lite mittemellan, bara lite kallt. Så jag försöker göra så att vattnet är svalt. Vattnet är så varmt annars på typ 25-26 grander varmt i akvariet, jag har inte i doppvärmaren för att vattnet var väldigt varmt. Men det kan inte ha att göra med doppvärmaren, eller? Jag har inte haft i doppvärmaren sen oktober - november.

## Comment 7
Author: mimåne

Vita prick är en sjukdom som kan uppstå vid temperatur förändringar i akvariet. Dvs om du har 25-26 grader i karet och häller dit kallt/ljummet vatten vid ett vattenbyte så riskerar du att fiskarna blir sjuka.  

Först och främst bör du veta vilken temperatur vattnet i ditt kar har. Tappa sedan upp kallt vatten i hinkar och värm upp det med din doppvärmare till samma temperatur som vattnet i akvariet. Då blir det inga temperatur skiftningar när du gör ett vattenbyte. Det är det säkraste sättet. 

Du kan ha i din doppvärmare i akvariet hela tiden och ställa in den på den temperatur vattnet ska hålla. Den kommer inte att värma upp vattnet mer än så och gör den det så borde du köpa en ny då den har gått sönder. 

Har de vita prickar på sig så är det antagligen den sjukdomen du fått.

## Comment 8
Author: [Borttaget]

Dem har inte fått vita prickar än i alla fall. Det är bara den nya just nu som verkar lite sjuk... Alla andra ser helt friska ut annars.

Alltid när jag köper fiskar från djurmagazinet så är dem nästan alltid sjuka... Jobbigt. Den nya är smal och har som dragit in sina fenor lite och är smal i stjärt fenan men ibland se den frisk ut... Åh.. vad jobbigt.

## Comment 9
Author: Bjallstal

Får jag bara fråga varför du köper fiskar om de ser sjuka ut? Är det då inte bättre att vänta, eller hitta något annat inköpsställe?

## Comment 10
Author: [Borttaget]

Djurmagazinet är idioter och säger att den inte är sjuk. Jag började upptäcka att fiskarna var sjuka när dem var så jädra smala och hade konstigt fjäll. Jag har inget annat ställa att köpa fisk på förutom en annan affär som ligger lite längre bort men jag vågar inte köpa där efter som att jag är rädd att fiskarna är sjuk på grund ut av att jag måste gå dit. 

  

Förut fanns det än expert på fiskar där men han är på djurmagazinet i mariedal och jag kan inte åka dit heller, jag vill inte ta risken att dem blir stressade den långa vägen hem.
