# 100 kuhliiålar :)
Author: [Borttaget]

Idag fyllde pappa 45, och som överraskning köpte jag och mamma 50 ålar till till honom :) Vi har ju länge försökt att odla dessa underbara djur, men utan framgång.

Och vad gör man då? Jo, man köper istället!

Så här har vi våra nya (och ofantligt små!) ålar. De ska koppas i nu under några timmars tid, och sen ska det göras ett stort vattenbyte så att alla ålarna lätt integreras i gruppen.

## Comment 1
Author: mejamylove

Har inte ni typ 65 ålar redan? :P

grattis :D

## Comment 2
Author: inthegame

Så söta!  
  
Hälsa honom grattis då!:)

## Comment 3
Author: [Borttaget]

#1

Vi har haft några som hoppat ur akvariet, någon fastnade i pumpen och nu förra veckan fick vi en liten nitritspik som dödade två. Också fick mormor 10 stycken :) Så exklusive dem har vi ca 50 i akvariet för tillfället.

## Comment 4
Author: mejamylove

\# 3 Jaha, har du suttit och räknat alla nu då så att du vet att du har precis 100? ;)

## Comment 5
Author: [Borttaget]

#4

Självklart inte. Det är inte möjligt.

## Comment 6
Author: mejamylove

#5  Det var ett skämt.. 😐

## Comment 7
Author: Emelie

Nämen spännande! Måste se fint ut i akvariet med så många. Fota gärna när de är ikoppade och hemmastadda! 🙂

## Comment 8
Author: Mantissa

varför köpte ni inte **45** ålar?

## Comment 9
Author: [Borttaget]

#8

För att de kommer i 25-pack :) Men jag håller med. 45 hade varit roligare!

## Comment 10
Author: RadioMG

Jag måste tyvärr sälja mina :(

Har väl 35 st tror jag det är, 25 neonisar, 2 malar och 3 pakistanbotier. Har ett mindre akvarium med en massa olika räkor i.. Det kommer en annons senare på blocket.  

Jag lyckades föda upp lite kuhliålar. Vi hade en massa småttingar här, men när pakistanierna tog plats så försvann alla :(

## Comment 11
Author: [Borttaget]

Här har vi ålarna tillsammans :) De stressade lite i början, sen gick de och gömde sig en stund. Och nu på kvällen kom alla fram och har superkul tillsammans.

_Glöm inte att titta i HD. Annars är kvalitén alldeles för kass._

## Comment 12
Author: Lilolizeit

Åh va kul att se! :) Jag är riktigt avundsjuk.

har velat ha kuhliiålar länge, men då min bästa vän och djur- och husvakt lider av ormfobi och allt som liknar en orm så får jag hoppa över det. 😕

## Comment 13
Author: Emel

Haha vilken kul present. Köpte nyligen 10 st av dessa mystiska ålar och de växer i mina ögon.  Vackra! 4 av dem var svarta khuliålar. Tycker de är piggare. Men gillar dem lika mycket, båda har sin charm... Blir 2 till svarta när lönen kommit :D

## Comment 14
Author: Kalashnivik

Passar på att fråga i denna tråden. Trivs ålarna bäst om det är ett par stycken, mår de lika bra ensamma eller räcker det med 2? 

Såg videon  med ålarna, häftigt. Kan man ha ett gång på säg 20-30 st i 54 liter, även andra fiskar tillsammans? Kan inget om dessa...

## Comment 15
Author: [Borttaget]

#14

Även om de klarar sig fint i små grupper så blir de (som du ser) mycket aktiva i större grupper om 7-8+ individer. Minst 4 skulle jag vilja säga i alla fall :)

Helst vill de ha ca en meter eller längre akvarium. De älskar att simma längsmed långsidan och ha roligt ihop. Så är akvariet mindre får man tänka på att de kanske inte kan utöva sin akrobatik lika enkelt. Men även det ska gå, i exempelvis 54 liter. Jag skulle säga "Inte mer än 4-6 ålar" i 50-60 liter. Och i så fall bara tillsammans med snälla fiskar som rasboror, tetror, ottosar eller guppy osv. Inga barber, mollys eller andra "vassare" fiskar som kan vara dumma.

Kuhliiålar gömmer sig gärna. Så tyvärr köper folk denna fisk, och ser sen den en gång i månaden ungefär. Genom att göra som vi har gjort, och ta bort alla faror och läskiga saker, plus en stor mängd ålar, så blir de väldigt modiga!

## Comment 16
Author: Roxie

Jag måste skaffa fler ålar! De är ju såå fina!

## Comment 17
Author: Oliviahack

Jag har 12 st och dom visar sig hela tiden, kul att titta på dom!

## Comment 18
Author: -Cissi-

Så avis vill oxå ha ett sånt fint kar med enbart Massa! ålar dom är ju bara för fina

## Comment 19
Author: Emelie

Har du inga bilder att visa oss Dynamitella? 🙂

## Comment 20
Author: [Borttaget]

#19 

Bilderna blir lätt dåliga eller exakt lika dana :) Alla ålarna håller fortfarande på att cirkulera runt i sina hörnor. Så det blir bara ett virrvarr av ålkroppar :D

## Comment 21
Author: Emel

Pallar inte starta en tråd. Äter ålarna yngel (guppy/platy/molly)? Om ålen är liten.

## Comment 22
Author: [Borttaget]

#21

Ålen äter inte yngel även om ålen råkar vara jättestor. (Jo, om ynglet av någon anledning ligger dött på botten. Men de äter inget levande).

## Comment 23
Author: Emel

Okej, tack för svaret! :)

## Comment 24
Author: sauk1

#22 Äter de levande räkor?

## Comment 25
Author: [Borttaget]

#24

Det står ju i min text i 22.

"Men de äter inget levande".
