# Vad 17 är det här för "alger"?
Author: [Borttaget]

Hmm, har fått någon konstig, slemmig, grön/blåaktig "sörja" som sitter både på en del Svärdplanteblad och på Musselblommorna. Såg nu på morgonen att det även verkar ligga och flyta på ytskiktet. Vad är det för skit jag har fått? 😕

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Här kommer en bild till

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Å en till...

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Börjar bli lite smått hysterisk här - misstänker att jag har Cyano. Hoppas jag har fel. Har någon en tanke om vad det kan vara?

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Jag skulle säga tveksamt till att det är cyano. Är det inte någon slags trådalg? Om det är trådalger så kan du plocka bort musselblommorna och göra rent dem och sedan slänga i toapapper eller något för att ta bort trådalgerna. Kanske går det bra med en håv?

## Comment 5
Author: [Borttaget]

#4 Ja, det lät ju klart mycket bättre (pust). Har haft en himla otur under hela min akvarie"karriär" med olika problem/sjukdomar, så det känns ju hoppfullt om det inte är något mer allvarligt🙂

Trådalger - vad är orsaken till dem och hur ska jag få bort dem (utan hjälp av Amanoräkor) samt hur kan jag motverka att algerna kommer tillbaka?

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Skulle kunna vara vattenhår också. Här har du en utmärkt schema på vad man kan göra åt algerna: http://www.zoopet.com/images/algbekampningsschema.pdf

## Comment 7
Author: [Borttaget]

#6 Bra schema! Tackar👍

## Comment 8
Author: [Borttaget]

Har fortsatt söka info själv och trådalger är det inte. Vattenhår hittar jag inga bilder på, men de har beskrivits som "trädliknande" i formen och ca 3-7 cm långa.

Mina alger är grön/blå, geggiga, har ingen direkt form (busk- el trädliknande), de är lätta att ta bort, håller sig mest nära vattenytan - på pumpen, toppen på växterna och på musselblommorna, när man sniffar på dem luktar de rätt illa.

Jag har även en oljehinna på vattenytan.

Någon som har några fler råd? 🤔

## Comment 9
Author: LajvKrattan

#8 Låter definitivt som cyano.😕Ta livet av det med något medel och var mer noggrann med vatenbytena + ha snabbväxande växter.

## Comment 10
Author: [Borttaget]

#9 Oj, då (svordom). Jag är jättenoga med vattenbytena, så hur blev det så här? Kan du tipsa om något medel som inte slår ut hela bakteriefloran i akvariet. Tanken är nämligen bara på 20L totalt, så jag har bara en liten biobuffert att spela med...

## Comment 11
Author: LajvKrattan

I akvariet brukar vi ha tre sorters "växter" - växter, alger och cyanobakterier. Alla fotosyntetiserar och konkurrerar med varandra. Som akvarieägare vill vi så klart att växterna ska vinna slaget om de resurser som finns i akvariet. Problemet med vårt hållande av högt utvecklade växter är att de ställer höga krav. De kräver en viss ljusnivå, och koltillgång och näringsämnen måste anpassas därefter. Om det råder obalans mellan de olika näringsämnena växer inte växterna och då kan de mycket mer anpassningsbara algerna ta över. Om det råder sådan brist på näringsämnen att inte ens algerna växer kan cyano ta över. 

    Cyano behöver dock inte vara ett tecken på brist på näringsämnen. På vissa platser är cyano snabbast på att etablera sig och kan ställa till problem, som när man glömmer en bit mat i akvariet. 

    Jag fick själv cyano när jag började dosera mäsk-CO2 i karet, men den förvann när jag slutade. 

    Det finns alltså många anledningar till att man får cyano, du kanske bara har otur. General Tonic ska funka utan att slå ihjäl alla bra bakterier. 

    Att ha en svärdplanta i ett så litet kar låter som galenskap! Den är långsamväxande och tar upp mycket plats. Den ger alltså väldigt liten biobuffert men den tar upp plats för andra, mer lämpade, växter. Om jag vore som du skulle jag byta ut den mot något snabbare.

## Comment 12
Author: [Borttaget]

Tack för ditt utförliga svar, din info och dina tips!🙂

Jag har säkert otur, det har jag tyvärr haft från början med akvariehobbyn😕...

Funderar på om belysningen kan ha ett finger med i spelet. Den jag har nu är undermålig ur fotosyntessynpunkt. Har velat byta ut lampan sedan jag köpte akvariet begagnat, men det går tyvärr inte eftersom jag har en gammal Aquael modell. Väntar dock på en ny reservdelsramp, som jag hoppas tillverkas fortfarande.

Ja, svärdplantorna var kanske inte det bästa växtvalet om man är efterklok. Får leta efter andra som lämpar sig bättre, Hornsärv kanske?

Tror du att jag måste tömma hela akvariet, rengöra och byta ut sand etc. eller räcker det med General Tonic?

## Comment 13
Author: LajvKrattan

Jag tycker att du ska göra om ordentligt. 🙂

1\. Töm karet på vatten, ta ut alla saker och skrubba det till perfektion.

2\. Tvätta musselblommorna noggrant. Ingen cyano! 

3\. Köp och plantera **massor** av snabbväxande växter. Kolla på zoopet så får du större urval. Hornsäv kan du annars ta från en sjö. 

4\. Montera den nya superlampan.  

5\. Lägg i musselblommorna så att de inte blockerar för mycket ljus och klipp bort delar när det behövs. 

6\. Dosera med General Tonic för säkerhets skull. 

7\. Vänta och lägg upp bilder så vi får se hur det går. 👍

Just det! Den där hinnan tyder på dålig ytrörelse. Den hindrar utbyte av syre och koldioxid mellan vattnet och luften. Få fjutt på filtret och ytrörelsen pronto!

## Comment 14
Author: [Borttaget]

#13 Låter jobbigt och deppigt, men jag inser att det är nödvändigt!

Känns som att jag kanske köper mig ett fabriksnytt annat kar istället och sonika börjar om på det sättet istället. Har nämligen inget kar som kampfisken kan bo i medan jag isåfall stökar med hans... Kan jag isåfall använda samma innerfilter + filtermaterialet, eller måste dessa bytas ut med tanke på Cyano:n.

Har höjt upp innerfiltret nu🙂. Hoppas det räcker, kan inte ha en starkare pump än fan mini plus pga utblåset i annat fall blir för starkt för grabben.

## Comment 15
Author: LajvKrattan

#14 Det tar ju inte mer än en timme att göra rent karet och få i växterna, herr kampfisk kan bo i en hink under tiden.🙂

## Comment 16
Author: [Borttaget]

#15 Inte om man är så noga som jag är😉

Dessutom har jag under en tid funderat på att ev skaffa ett annat kar till vår kampfisk, och nu när det blev så här känns det som att det kanske är läge. Det han bor i nu är ett sexkantigt kar på 20L = är mer högt än vad det är långt. Och jag har funderat på ett 30-45L med mer längd...

## Comment 17
Author: oh-la

innan du börjar om från början och köper nytt akvarium kan du starta med en mörkläggning och kolla om det hjälper. för att det ska funka behöver du ha ganska pra cirkulation och filter. växter klarar sig utan ljus, men cyanon kommer att släppa och ge sig iväg för att "leta" efter bättre ställen att bosätta sig på, med mer ljus. när den släpper filtrerar man helt enkelt bort dem. har man tur, och inga större problem med akvariet mer än att det är nystartat elelr att växterna inte haft chans att konkurera med cyanon kan man på så vis få bort dem utan medel eller omstarter. mörklägga akvariet i 5-7 dagar (täck gärna med något så det är helt mörkt) sätt ner ett gäng snabbväxane växter efter 3 dagar (typ vattenpest) håll koll och släck ner igen om du ser tecken på att det är på väg tillbaks.

## Comment 18
Author: [Borttaget]

#17 Tack för input & råd!

Just nu har jag dock inte ork att göra något alls. Känner mig rätt nedslagen. Har som sagt inte haft tur **alls** med akvariehobbyn. Det har varit det ena efter det andra; har inte fiskarna bråkat eller dragit på sig någon sjukdom så har tekniken eller vattenbalansen krånglat. -Och detta TROTS att jag är påläst, sköter mina delvattenbyten och "gör som man ska" efter konstens alla regler. Känns inte så upplyftande alls just nu. Men jag ska deppa lite å snart ta nya tag igen...

## Comment 19
Author: [Borttaget]

Bra sagt! Det är tråkigt med nederlag och alla akvarieägare råkar alltid ut för något och jag har själv råkat ut för tråkigheter men det är bara att bita ihop och försöka reda ut det igen.

## Comment 20
Author: [Borttaget]

En fråga i väntan på att orken infinner sig... Kan jag använda mitt innerfilter och filtersvampen igen, eller behöver jag skaffa helt nya = cyanofria?

## Comment 21
Author: LajvKrattan

#20 Om du tvättar ordentligt och doserar general tonic ska det inte vara något problem. Cyano kommer alltid finnas i karet eftersom det följer med kranvattnet, det man måste göra är att förhindra att det växer.

## Comment 22
Author: [Borttaget]

#21 Tack för svaret!

## Comment 23
Author: Taggeman

Jag hade cyano i akvariet det här har fungerat för mig men det tar tid ca 3-4 veckor. Det man får göra är ett större vattenbyte hälla i efter dosering efter en vecka nytt vattenbyte o dosering osv. Nu är det borta. Happy Life algin extra heter det.

[http://www.grizzlyzoo.se/akvarietillbehor-Happy-Life/happy-life-algin-extra/?gclid=CODIxLr\_vLoCFSF6cAodInQAOg](http://www.grizzlyzoo.se/akvarietillbehor-Happy-Life/happy-life-algin-extra/?gclid=CODIxLr_vLoCFSF6cAodInQAOg)  
Står lite om cyano i den här tråden! [http://www.djurmagazinet.se/category/skotsel/](http://www.djurmagazinet.se/category/skotsel/)

## Comment 24
Author: [Borttaget]

#23 **Tack för att du och ni andra engagerar er och försöker hjälpa mig!** Idag är en ny dag och jag känner mig mer taggad för att ta "cyanon vid hornen"🙂

Bra tips! Antar att du hade större akvarium än mig. Funderar på hur det blir med den lilla balans som råder i mitt 20L kar om jag gör ett större delvattenbyte för att sedan tillsätta Happy Life Algin?🤔

Tack för blogg-länken.

## Comment 25
Author: [Borttaget]

Drog igång "rond ett: Seaside v.s cyano" idag på förmiddagen.

Nu är akvariet och inredningen skinande ren, nytt bottenmaterial + algmedel har införskaffats, andra växter står på inköpslistan och den nya rampen är på ingång...

Som vanligt skulle det förstås strula. Sprang runt och letade efter innerfilterfästet i 1 timme (!) 😈 - det satt under en av spännerna som jag använt, sugpropparna hade valt att fastna just där. Vad är oddsen för det?!?

Efter denna lite kaosartade förmiddag och slutet på rond ett, ska jag belöna mig själv med en välförtjänt pizza😛

## Comment 26
Author: LajvKrattan

#25 Mmmm... Pizza... 🤤

## Comment 27
Author: Emelie

Åh, jag sätter en liten fot här då jag blev nyfiken på hur det går för dig 🙂
