# Hur får jag bort allt?
Author: CatchFatch

Hejsan!  
För ett tag sen bytte jag till jula bläster sand och nu är botten snart täckt av något svart... Typ alger liknande. Men hur får jag bort allt sådant på bästa sätt? Är det bara slamsugaren som funkar eller kan jag använda något mer?  
  
Vet att en del ha snäckor men jag gillar inte snäckor så att..

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Jag själv har Julas blästersand.

Kan du ta en närmare bild för jag har då inte hört något om att det skulle bli svart på botten? Är det inte smuts, skit helt enkelt som kan tas bort med slamhävert?

## Comment 2
Author: Roxie

Mitt tips är att skaffa sandsnäckor! De håller ren sanden något otroligt! :) Du kan få en drös av mig om du betalar porto (alternativt hämtar i gbg).

## Comment 3
Author: CatchFatch

Har ingen bild just nu men kan ta en bild nästa gång jag är hos mamma.  
  
Det går säkert att suga upp med slamhäverten - har inte testat än. Men det ser tjockt ut så jag tänkte lite hur man sen kan förhindra detta..?

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Skaffa inte djur för att bli av med ett problem, det är inte varför man ska skaffa djur.

  

Kolla pumpen, kolla om det kommer något direkt solljus på akvariet. 

  

Vad har du för fiskar (alla djur i karet)? Hur stort är akvariet?

## Comment 5
Author: Roxie

#4 Ursäkta, men vad menar du? Lät väldigt tyket.  
Självklart måste man få bort smuts från sanden innan man slänger i tex sandsnäckor. Det jag menade är att sandsnäckor håller ren sanden från fiskarnas avföring så det inte blir skitigt på samma sätt.

## Comment 6
Author: CatchFatch

#2 Nej jag vill inte ha snäckor de alla som jag haft bara har krypigt ur akvariet eller krypt så långt upp att katterna tar de. Dessutom tycker jag att de är tråkiga :P  
  
#4 Nej hade inte tänkt skaffa djur för att bli av med ett problem :) men vore bra om de fanns något annat än snäckor som kan hålla reda på botten.  
Pumpen är bra och jag vet att det kommer lite solljus på akvariumet men vi kan inte ha det någon annanstans just nu.  
Karet är ca 150l tror jag.  
Vi har 9 kilfläcksrasboror, 3 ottosar ( affinis ) och en mal som jag fortfarande inte vet vilken sort den är..

## Comment 7
Author: [Borttaget]

#6 Tycker du själv kan försöka städa, finns verktyg för det troligen i din djuraffär. Solljuset kan vara problemet i detta fall. Tycker inte du borde skaffa några mer djur i det karet, skulle troligen bara förvärra situationen. Jag tror inte en t.ex ancistrus skulle äta upp det på din botten, för dem äter inte rent fiskskit och inte heller högar med alger (min föredrar att sitta på glaset eller fast vid en dekoration). 

Försök att undvika så mycket solljus som möjligt, och sug ofta upp det som hamnar i högar på botten. 

Tycker inte heller om snäckor :/

## Comment 8
Author: CatchFatch

#7 Jag vet att malen och ottosar inte äter upp det på botten, för då skulle det ju inte finnas där.  
jag har "verktygen" för att städa bort det men jag undrar VAD det är och hur jag kan förhindra det.  
  
#5 Mena du mig? :O

## Comment 9
Author: Roxie

Jag tycker i alla fall om snäckor, och de gör ett fantastiskt jobb. Så klanka inte ner på mina snäckor tack ;)

## Comment 10
Author: CatchFatch

#9 Haha nej jag klankar inte ner på dem - de är säkert jätte bra! men jag gillar de inte :P

## Comment 11
Author: [Borttaget]

#8 Som sagt, troligen solljuset. Alger i akvarium växer extremt bra i solljus oftast.

## Comment 12
Author: [Borttaget]

Jag kan inte säga om det är alger eller inte. Att alger lägger sig på gruset är ganska så ovanligt men vågar inte yttra mig om det förrän man kan se det på bild =)

## Comment 13
Author: CatchFatch

Här kommer en bild på den svarta botten!

## Comment 14
Author: CatchFatch

Här är en närbild!

## Comment 15
Author: CatchFatch

Hmm det går inte att slam suga det.. Det är för tjockt och tungt

## Comment 16
Author: [Borttaget]

Jag kan nästan svära på att det är Cyanobakterier som du har fått i ditt akvarium.

Här finns en tråd angående cyanobakterier och hur du råder bot på det: http://www.zoopet.com/forum/showthread.php?t=62105

En annan tråd med översättning från engelska till svenska: http://translate.google.se/translate?sl=en&tl=sv&js=n&prev=\_t&hl=sv&ie=UTF-8&u=http%3A%2F%2Fwww.fishlore.com%2Faquariummagazine%2Fapr08%2Fcyanobacteria.htm

Men hade jag råkat ut för detta så hade jag börjat om på nytt! Jag skulle rensa allting som finns i akvariet och inhandla allt på nytt men det är ju en kostnadsfråga. Det är inte så lätt att bli av med det. Vilket kommer bli billigast? Det vet jag icke. 

Så tråkigt att det har blivit så för dig för jag vet att det inte var så länge sen du gjorde om i ditt akvarium ifrån alger och nu råkar du ut för detta!

## Comment 17
Author: CatchFatch

Men vad f\*n!!!! Jag har ju ingenstans att ha fiskarna för länge heller, måste alltså använda nuvarande vatten och helst också växter!

## Comment 18
Author: [Borttaget]

#17

Jag är ledsen för detta men läs gärna igenom trådarna och se om det finns en lösning som passar dig bäst. Jättetråkigt detta för jag vet vad du har gått igenom! 😕

Har du ingen kompis som kan ta hand om dina fiskar så länge du gör det hela akvariumet? Annars kan man ha en stor stor balja där du kan ha fiskarna i med pump och doppvärmare medan du gör grovarbetet ordentligt och sedan köpa ny sand m.m.

Ge bara inte upp! Ta en sak i taget! 🌺

## Comment 19
Author: [Borttaget]

För att bli av med cyano använd General Tonic så dör allt men även bakteriefloran,jag har lyckats bli av med all Cyano på detta sätt.

Fungerade för mig utmärkt !

## Comment 20
Author: [Borttaget]

#19 Jag läste nånstans om det också att man ska använda General Tonic och att det ska funka bra men det svävade mig förbi i all hast och ville att CatchFatch skulle läsa igenom ordentligt och det behöver hon inte nu när du skriver om General Tonic! =)) Håller verkligen tummarna!

## Comment 21
Author: mejamylove

#4 Tror du snäckan blir sårad för att man bara köper den för att bli av med ett problem? Börjar bli riktigt trött på din attityd, här har man inget att göra om man inte kan vara trevlig!

tack för mig :)

## Comment 22
Author: CatchFatch

Hmm general tonic kanske man ska testa först? Annars blir det nog att mörklägga och funkar inte det så får jag hitta ett nytt akvarium! Är det farligt att ta på cyano? För jag lyfte ut ganska mycket med handen.. Och är det farligt i rabatten för jag kastade utbudet i rabatten :S

## Comment 23
Author: [Borttaget]

#22

Hur länge har det pågått? :) Många flyktiga och slemmiga alger/bakterier som cyano försvinner av sig själv till slut. De kommer ibland då man får obalans i akvariet i form av överdrivet med näring och inget som kan använda det. Det är relativt ofarligt.. Bara fult.

Ingen fara att ta på det eller att slänga skiten i rabatten. Så oroa dig inte. Det kan lukta lite bara.

Jag hade personligen flyttat alla fiskarna till en stor back från Ö&B som rymmer typ 120 liter, med allt vatten den kan bära, och sen tömt ut allt skit i akvariet. Gjort allt kliniskt rent (inkl. växter och grus) och sen startat om akvariet. Eventuellt är det nu dax att introducera en uv-pump i ett par dagar så att alla flytande bakterier dör av.

(Eller så väntar du ut det. Eller så använder du tidigare nämnt medel).

## Comment 24
Author: [Borttaget]

#21 Tror inte snäckan blir sårad, tycker bara det är ej varför man köper djur. Dessutom hade ingen snäckan tagit bort hennes problem. Man skaffar ej djur som ancistrus och vissa snäckor för att bli av med alg-problem eller pest snäckor. Man skaffar djur för att man kan och vill ta hand om dem. Om du finner mitt tidigare inlägg störande, skyll inte på mig - läs om den i så fall. Den är ej aggressiv mot någon, och om du finner den störande är det på grund av dej, ej mej. 

Om man kan lösa ett problem med sitt akvarium själv, så gör man så. Om man inte vet hur, frågar man på t.ex ifokus.

## Comment 25
Author: [Borttaget]

#24

Håller med om att din attityd är kass. Här i forumet rekommenderar vi ofta akvariedjur för att bota problem. Exempelvis siameser för alger i stora akvarium, snäckor för alger i små akvarium, amanoräkor för alger i allmänhet och praktbotior för snäckproblem.

Man kan faktiskt skaffa en fisk/räka/snäcka, låta den städa ditt akvarium och sen skaffa ett nytt permanent hem till den OM du inte vill eller kan behålla den.

I just detta fallet skulle ingen snäcka i världen hjälpa. Men idén med ditt inlägg var inte att säga just det, utan idén var att klanka ner på folk som köper djur för att hjälpa sitt akvarium med ett problem. Vilket jag och många andra inte alls ser något fel i så länge djuret inte far illa.

## Comment 26
Author: mejamylove

#25 Tack så mycket, sa precis det jag ville få fram :)

## Comment 27
Author: CatchFatch

#23 jadu.. Har väl pågått i ca 3 veckor nu. Trodde det bara var skräp först så brydde mig inte, men nu vart det ju lite jobbigt haha.. :/ #24 i min tråd får man gärna tipsa om fiskar och amfibier som kan ta bort problemet för jag behåller de endå.

## Comment 28
Author: -Cissi-

Jag skulle plockat bort så mycket av det du kan och sedan mörklägga i några dar så borde det var borta, det funkade super för mej. Men man måste tänka på att man ska täcka hela akvariet så inget ljus kommer in utifrån dvs det räcker inte med att bara släcka lampan. :)

## Comment 29
Author: CatchFatch

Vad behöver man tänka på när man mörklägger? Jag menar med fiskar och växter.

## Comment 30
Author: -Cissi-

Inget särskilt, jag matade inte under tiden det var mörklagt.

## Comment 31
Author: CatchFatch

Våran stora mal dog för två dagar sen och vi har verkligen ingen anning om var vi ska göra av honom.. Något tips? "/

## Comment 32
Author: [Borttaget]

#31

Göra av honom, hur menar du?

## Comment 33
Author: CatchFatch

Ja alltså.. Kastar man honom eller? :S   
  
Med större djur åker man ju till veterinär och då kan man ju kremera dem eller begrava.  
Men hur gör man med fiskar?

## Comment 34
Author: [Borttaget]

#33

Jo, men var har han varit de senaste två dagarna? Inte i akvariet, väl?

Antingen så lägger du honom i en plastpåse i soporna eller så gräver du ner honom :) Smidigt och snabbt.

## Comment 35
Author: CatchFatch

#34 Jo han har tyvärr varit i akvariumet - min syster vägrar ta upp honom för hon tycker det är äckligt/läskigt och jag har inte varit hemma. Dessutom hade han gömt sig bakom och under pumpen och hon är livrädd för att en fisk skulle röra henne.. Så att..  
Men han är uppe nu i en plastlåda och jag hade verkligen ingen aning om vart jag skulle lägga honom..

## Comment 36
Author: CatchFatch

Kan tillägga att det inte gått två dagar utan alltså det blir två dagar idag. Så igår dog han.

## Comment 37
Author: Hell

#36 Begrav i trädgården eller slå in i tidningspapper + plastpåse och sen i soporna. Inte så mycket mer att göra. Är han stor?

Hur har det gått med cyanon? Jag har blivit av med det med ett 100% vattenbyte samt vid ett annat tillfälle Blue Exit. Enda viktiga att tänka på är att filtret kan ta lite stryk när man använder det. (Gäller General Tonic också)

## Comment 38
Author: [Borttaget]

#36

Jadu. Har han legat död i ett dygn i akvariet och är så stor så får du förvänta dig en sjuhelvetes nitritspik. Man måste vara väldigt snabb med att ta upp döda djur. De ruttnar ju (!).

Uför ett vattenbyte.

## Comment 39
Author: CatchFatch

#37 Cyano är fortfarande kvar tyvärr. Försöker leta efter någon balja eller liknande som jag kan flytta över fiskarna till.  
Har en plastbalja ( som en tunnare samla låda ) men om jag har pumpen i den stående så sticker den upp en bit och sprutar vattnet över kanten..  
  
#38 Jo jag vet men min syster rör aldrig akvariesaker förutom att typ ge mat och tända lampan..

## Comment 40
Author: [Borttaget]

#39 Tycker fortfarande att du skall använda General Tonic det har jag gjort med växter ock fiskar i akvariumet,all cyano försvann och har inte kommit tillbaka.

## Comment 41
Author: Berzerk90

Att man införskaffar någon annan fisk för att ta hand om alger eller sniglar gör man för att bli av med det och skapa en balans i sitt akvarium. 

Angående problemet här kan det vara så att din belysning är för stark i mitten för det verkar som att allt samlas där? Har haft alger i grusen på mitt akvarium som jag fått ordning på men ska själv se om det kan vara att man har för stark belysning i akvariet. Alger trivs och frodas i stark belysning likaså om man har ett fönster vid akvariet som släpper in solljus på det.

## Comment 42
Author: silverorm

http://akvariefisk.ifokus.se/discussions/523964ad8e0e746312000845-nagon-ny-alg-pa-gang?discussions-7

Samma diskussion. Finns flera medel du kan hälla i eller helt enkelt mörklägga. Lycka till!

## Comment 43
Author: CatchFatch

Idag fick jag nog och åkte och letade efter glassilikon för att silikona om det gamla akvariumet ( så jag kan flytta över de dit ) men Jula hade inget och jag orkade bara inte ta bussen in till stan igen så jag gick till djuraffären för att de om de hade någon mirakelmedecin.. Nja.. Men de hade en som var för just Cyanobakterier från Easy Life.  
Jag tog den och en växtnäring från Sera.  
  
Cyanomedecinen hette Blue Exit och är gult som urin.. :(

## Comment 44
Author: CatchFatch

Enligt bruksanvisningen så ska jag ha i ca 30ml i 5 dagar till mitt akvarium, jag får inte göra något vattenbyte på 14 dagar och det ska vara borta efter ca 10 dagar.. efter att jag slutat medicinera..  
Jag vill ju se resultat nu :( Gärna redan förra veckan!  
  
Jag har fått skräpsnäckor med såg jag..

## Comment 45
Author: CatchFatch

Nej ni.. Nu har vi medicinerat upp heeela burken och det har snarare blivit värre!  
Vattnet är även iskallt då doppvärmaren gått sönder och alla fiskarna verkade må skit så nu har jag flyttat över de i en liten plastbalja med lite av det gamla gruset, lite av det iskalla och äckliga vattnet och massor med nytt "varmt" vatten.  
  
Imorgon eller i helgen ska jag tömma hela j\*vla karet igen och storstäda det och pumpen sen så ska jag väl fylla upp med ny sand, nya växter och ny dekoration. Ska även leta efter en billig men bra doppvärmare för detta kommer ju kosta en del misstänker jag :(

## Comment 46
Author: [Borttaget]

#45 Ibland kan det hända sådana saker men vad gör man inte för sina djur!?

## Comment 47
Author: CatchFatch

#46 Jadu.. Men måste det vara samtidigt som man ska kastrera katten? :( Bara där kommer det försvinna 1110kr från mig. Och jag som precis köpt nya kattlådor och busskort och håller på med körkort.. Känns lite jobbigt haha :P

## Comment 48
Author: [Borttaget]

#47 Det sägs en liten sägen om att det alltid sker 3 'olyckor' samtidigt och så är det för mig med. Om det händer något så är det alltid i fel tidpunkt.

## Comment 49
Author: CatchFatch

#48  
Hmm.. "roligt" :(

## Comment 50
Author: LajvKrattan

Hur ligger det till med balansen i karet? Cyanobakterier växer när det inte finns tillräckligt med näring för att växter och alger ska kunna växa. Lite PMDD kanske? 🙂

## Comment 51
Author: CatchFatch

#50 jadu.. Den är troligen i botten med tanke på att malen dött och alla fiskarna var nere vid botten! :( Inga tester i den närmsta djuraffären med jag ska kolla om djurmagazinet har.

## Comment 52
Author: LajvKrattan

#51 Vad bra att du skaffar tester nu. 🙂👍

## Comment 53
Author: CatchFatch

#51 haha ja men bättre sent än aldrig? (A) Nej men jag vet knappt hur testerna ser ut eller hur man gör! Dock vet jag att jag aldrig sett några tester i semaforen jag brukar åka till :) fråga även när jag köpte medicinen men hon visste knappt vad jag mena ..

## Comment 54
Author: CatchFatch

Tror ni att några växter går att rädda? Eller är det bästa att slänga allt?  
  
Har flera anubias som är ganska svarta men man kan ju dra bort det från bladen. Frågan är ju om man får tillbaka cyanon igen då "/

## Comment 55
Author: [Borttaget]

Anubias är väldigt kraftiga och fina och på bladen tror jag det skulle gå att ta bort allt men rötterna däremot är jag tveksam om man kan få bort allt ifrån.  

Prova att saltbada växterna och i kolsyrat vatten och se om cyano släpper från växterna. Det är värt ett försök men hade det varit jag så hade jag kastat precis allt och börjat om på nytt. Det enda jag skulle spara är fiskarna, pumpen och doppvärmaren. Innehållet i pumpen skulle jag göra mig av med och köpa nytt.

Tänk så här att när man startar ett akvarium så tar det tid och låt det ta tid. Det tar minst ett halvår innan man ser ett bra resultat i akvariet om man nu inte har de stora sedlarna eller tar över någon annans akvarium.

## Comment 56
Author: Taggeman

Ja du har det inte lätt med dina cyano. Jag har försökt läsa mig till lite information om det, men det är inte lätt att hitta ett bra motmedel mot det. När du ändå blaskar i akvariet. Få bort så mycket cyano du kan, ha växterna i ett badkar med vanligt vatten mycket av cyanon släpper från växterna då o byt vatten då o då minst ett dygn. Skölj ur gruset tills det blir klart vatten rör runt med händerna i en hink fylld med 1/3 av gruset.

Happy-Life har en serie växtgödning, om du använder Algin- Extra så är den mot cyano. När du sen startar upp akvariet ha i algin-extra.  [http://www.djurmagazinet.se/cyano/](http://www.djurmagazinet.se/cyano/)  

Här lite kommentarer om cyano. Eller googla mer på algin-extra  [http://www.zoopet.com/forum/showthread.php?t=147241](http://www.zoopet.com/forum/showthread.php?t=147241)

## Comment 57
Author: CatchFatch

#55 Ja det är ungefär så jag hade tänkt göra men istället för att slänga filtret i pumpen så kommer jag lägga det i kolsyrat vatten och skjölja med vanligt kranvatten.  
Det värsta är att jag fick riktigt stora anubias av Vildavittra (?) här på forumet och jag skulle gärna spara dem eftersom att de växer så sakta.. :(  
Ska börja rensa vid 4 idag så vi får se vad som går att spara.. Troligen så slänger jag grus och allt om det inte går att rensa bort varenda lite partikel grej!  
.. Kan man tvätta grus i kolsyrat vatten? "/  
  
#56 Nej de må jag säga! :o  
Vi har inget badkar hos min mamma men jag antar att en balja eller något går lika bra haha :D  
Jag ska kolla om de har Algin-Extra! Har ju själv kört nu med något som hetter Blue Exit och det hjälpte nog inte så mycket då allt är kvar.. Det stod att allt skulle vara borta 10dagar efter man slutat medicinera men  jag känner att jag inte vill vänta så länge med tanke på att alla fiskar höll sig på botten. Då menar jag att till och med kilfläcksrasbororna höll sig UNDER anubias blad! Då förstår ni hur långt ner de var.  
  
Någon som vet någon bra men ganska billig doppvärmare? Akvariet är någonstan mellan 150l - 200l.

## Comment 58
Author: SuperLimm

När jag hade cyano använde jag det här: [http://www.pwss.se/product.php?productid=7666&cat=1155&page=1](http://www.pwss.se/product.php?productid=7666&cat=1155&page=1) 

Funkade fint för mig iaf :)

## Comment 59
Author: Taggeman

#58 Den som du rekomenderar i happylife serien är mer riktad mot anliga alger, happy-life algin extra är för cano.

## Comment 60
Author: SuperLimm

#59 okej kanske den jag använde, är rätt många år sen :P
